17/10/2021
Puebla BC 11 12 17 18 - 58 -
Salo Nics 11 14 8 18 - 51 -

Επιστροφή στις νίκες για την Puebla!!

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε η ομάδα των Puebla επικρατώντας με 58-51 των Salonics μετά από ένα πολύ σκληρό παιχνίδι.

Σε μια αναγνωριστική και άστοχη πρώτη περίοδο οι ομάδες βρέθηκαν στην απόλυτη ισοπαλία με το σκορ 11-11 να προμηνύει την μεγάλη μάχη της συνέχειας.

Στην δεύτερη περίοδο ανέλαβε δράση για τους Salonics ο Στεργιόγλου ο οποίος με 8 προσωπικούς πόντους έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του, η οποία πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 23-25.

Η τρίτη περίοδος ήταν εκείνη που έκρινε και τον αγώνα καθώς οι Puebla μπήκαν πολύ δυνατά και πετυχαίνοντας μεγάλα σουτ, 2 τρίποντα του Σουρμελίδη και άλλα 2 του Λεκομπλέ ήταν αυτά που τους έδωσαν το απόλυτο προβάδισμα για την συνέχεια και το +7 (40-33) για να διαχειριστούν εν όψει της τελευταίας και καθοριστικής περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο παρά τις προσπάθειες των Salonics με τους Ηλιάδη (4π), Μαντζανάρης (4π) και Στεργιόγλου (4π) οι γηπεδούχοι Puebla πάντα έβρισκαν τον τρόπο να απαντήσουν, κυρίως με τον clutch Σουρμελίδη (11π) και να διατηρήσουν την διαφορά ως και το τέλος του αγώνα ώστε να πανηγυρίσουν το πρώτο ροζ φύλλο.

Καλή εμφάνιση από τους ηττημένους Στεργιόγλου (14π, 16ρ) και Ηλιάδη (11π),όσο o Robin” των νικητών Puebla ήταν ο Λεκομπλές (12π), MVP αναδείχθηκε ο Δημήτρης Σουρμελίδης ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

PUEBLA: Σουρμελίδης 25(4), Πάχτας 2, Αλεξανδρίδης 3(1), Λεκομπλές 12(2), Βασιλείου 4, Δαμιανίδης, Λαπαρίδης, Μαυρίδης 6(1), Γκιουλέκας 4(1), Παπαρρώσης 2

SALONICS: Καρακίτσας 1, Ηλιάδης 11, Συνδικιώτης 2, Μαντζανάρης 8, Τάσσιος, Κεπαπτσόγλου, Τσούγκας, Στεργιόγλου 14, Νιαματζάο 2, Κανακαρίδης 2, Δημητριάδης 2, Κατσιάνης 9(1)