02/03/2024
Salonica Old Stars 13 13 15 12 - 53 -
Mammoth 16 29 29 24 - 88 -

Επιστροφή στις νίκες για τους πληθωρικούς Mammoth!

Το πρώτο δεκάλεπτο διεξήχθη με αρκετά ups and downs όσον αφορά τον ρυθμό του παιχνιδιού. Οι δύο ομάδες επιχείρησαν τρίποντα και δικαιώθηκαν σε κάποια από αυτά. Οι Old Stars, έμειναν κοντά στο παιχνίδι, κυρίως με την περιφερειακή δραστηριότητα της ομάδας σε άμυνα και επίθεση. Οι Mammoth έδειξαν από νωρίς την χημεία που τους διακατέχει και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με τα πρώτα 10 αγωνιστικά λεπτά να λήγουν με τους αυτούς μπροστά (13-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παγίδες που "έστηναν" οι Mammoth και στο πρώτο δεκάλεπτο συνεχίστηκαν, αυτή τη φορά όμως μη αφήνοντας τα ρήγματα στην άμυνα τα οποία άφηναν στην προηγούμενη περίοδο, αναγκάζοντας έτσι τους αντιπάλους τους σε περισσότερα λάθη και, συνεπώς, στην περαιτέρω δυσκολία τους να βρουν ελεύθερα σουτ, ή/και να κυκλοφορήσουν τη μπάλα. Ακολούθησε, επίσης, ένα ασύλληπτο για αυτους επιθετικό ξέσπασμα, τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο έπειτα από τα πάμπολλα κλεψίματα που κατάφεραν να διαπράξουν (13-29).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες έπαιξαν πιο χαλαρά και πιο απελευθερωμένα. Με το δεύτερο δεκάλεπτο να αποτελεί σημείο αναφοράς όσον αφορά πρωτίστως το αμυντικό και, δευτερευόντως το επιθετικό παιχνίδι των Mammoth, οι δύο ομάδες κυκλοφόρησαν τη μπάλα, έτρεξαν αμφότερες στο ανοιχτό γήπεδο και συμπεριέλαβαν πολύ πιο ενεργά όλους τους παίκτες που είχαν διαθέσιμους στο παρκέ την εκάστοτε στιγμή. Η επί μέρους διαφορά έπεσε, καθώς οι Old Stars είχαν ορισμένα καλά χρονικά σημεία σε άμυνα και επίθεση, αλλά το πόδι των Mammoth παρέμεινε στο... μπασκετικό γκάζι (15-19)

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Mammoth έτρεξαν και πάλι στο ανοιχτό γήπεδο πολλές φορές, κυκλοφορώντας γρήγορα αλλά όχι βιαστικά τη μπάλα και καταφέρνωντας να βρουν κάποια ελεύθερα τρίποντα και να ευστοχήσουν, έχοντας πλέον την αυτοπεποίθησή τους στα ύψη. Τα κλεψίματα ήταν για μία ακόμα χρονική περίοδο παράγοντας Χ για το double score του επί μέρους σκορ της 4ης περιόδου για τους - τυπικά - φιλοξενούμενους (12-24)

Betsson Greece MVP "στέφθηκε" ο Παύλος Χουζανάς, ο οποίος σε 24 αγωνιστικά λεπτά μέτρησε 31 πόντους, 8 ριμπάουντ (4 επιθετικά), 4 ασίστ, 6 κλεψίματα και 1 λάθος (34EFF)

Mammoth: Καραγκούνης 4, Λιάκος 26, Μακρίδης 11, Μπούχαλης 3, Ντάφλος 11, Χαλκιαδάκης 2

Ο διακριθείς των Salonica Old Stars ήταν ο Αθανάσιος Αλεξιάδης, καθώς σε 21 αγωνιστικά λεπτά μέτρησε 9 πόντους, 7 ριμπάουντ (1 επιθετικό), 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 λάθη (13EFF)

Salonica Old Stars: Βογιατζόγλου 2, Καρατσόρης 5, Κατράνας 5, Μαστρογιάννης 4, Μπέτσιος 3, Τροκάνας 10, Χριστόπουλος 15