09/03/2020
Tebelwolves 19 10 14 12 - 55 -
Peristeri Trelleborg 14 25 17 8 - 64 -

Επιστροφή στις νίκες η Peristeri Trelleborg.

Επέστρεψε στις νίκες η Peristeri Trelleborg απέναντι στους Tebelwolves, καθώς στο βοηθητικό 6 του ΣΕΦ επικράτησαν με 55-64. Με αυτή τη νίκη μπαίνουν πάλι στην διεκδίκηση της εισόδου στα play-off, από την άλλη οι Tebelwolves πλέον κινδυνεύουν με υποβιβασμό καθώς έφτασαν τις οχτώ σερί ήττες.
Απίστευτο ξεκίνημα από το συγκρότημα των Tebelwolves, οι οποίοι με τον Πενταγιώτη σε καταπληκτική κατάσταση πήραν προβάδισμα 14-3!! Η Peristeri Trelleborg αντέδρασε αμέσως μετά το time out που πήρε, καθώς με 0-8 σερί το σκορ έγινε 14-11. Τελικά το τελευταίο δεκάλεπτο βρήκε τους Tebelwolves μπροστά με 19-14 έχοντας πρώτο σκόρερ τον Πενταγιώτη με 10 πόντους και τον Καραγρηγορίου με πέντε, ενώ η Peristeri Trelleborg είχε τον Δρακόπουλο με έξι και τον Τύρο με πέντε.
Στην δεύτερη περίοδο άλλαξε άρδην το σκηνικό, καθώς η Peristeri Trelleborg ήταν πλέον καταιγιστική. Στα πρώτα δύο λεπτά προσπέρασε πρώτη φορά στο σκορ (19-21), οι Tebelwolves ανέκαμψαν και ξαναπέρασαν μπροστά με πέντε πόντους (28-23, 14′) και τελικά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Peristeri Trelleborg έτρεξε σερί 1-16(!!) για να κλείσει μπροστά με 29-39! Ο Χαρικιόπουλος πρώτος σκόρερ των Tebelwolves με έξι πόντους, ο Τύρος είχε εννέα πόντους και ο Παύλου έξι για την Trelleborg.
Στο τρίτο δεκάλεπτο πλέον και οι Tebelwolves έψαχναν την αντίδραση που θα τους έβαζε πάλι στο ματς. Τα κατάφεραν μέχρις ενός σημείου όπου και μείωσαν στους οχτώ (42-50, 28′) αλλά πάλι είχαν πάλι αγωνιστική καθίζηση και με 1-7 σερί η Peristeri Trelleborg έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη 43-56. Χαρικιόπουλος, Καραγρηγορίου και Γεράνιος είχαν από τέσσερις πόντους για τους λύκους, ο Μονιός πέτυχε έξι, με δύο τρίποντα και ο Τάτσης τέσσερις για τους “πορτοκαλί”.
Μεγάλη προσπάθεια από τους Tebelwolves στη τετάρτη περίοδο, καθώς ήθελαν να κάνουν την ανατροπή. Ανέβασαν ψηλά την άμυνα τους αλλά δεν ήταν εύστοχοι στην επίθεση. Έτσι το μόνο που κατάφεραν ήταν να ρίξουν αρχικά την διαφορά στους εννέα (51-60, 36′) και έπειτα στους εφτά (55-62, 39′) αλλά ήταν ήδη αργά. Το τελικό σκορ βρήκε την Trelleborg νικήτρια με 55-64. Ο Καραγρηγορίου είχε έξι πόντους για τους ηττημένους, ο Παύλου τέσσερις για τους νικητές.
Πολυτιμότερος του αγώνα ο Τύρος με 19 πόντους (4/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8/12 βολές), 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Από την αντίπαλη μεριά ο Γεράνιος καλύτερος με 6 πόντους (2/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/6 βολές), 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη και 3 μπλοκ.
Συνολικά οι Tebelwolves είχαν 12/46 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 13/20 βολές, 35 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη και 5 μπλοκ. Η Peristeri Trelleborg είχε 16/43 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 11/18 βολές, 47 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 κλεψίματα και 9 λάθη.
Tebelwolves (Καρπούζος): Χαρικιόπουλος 10 (1), Καρίνος, Καραγρηγορίου 16 (2), Τζερεμές 3 (1τρ 4ασ), Μασοκώστας 6 (4ασ), Πενταγιώτης 12 (2), Καρπούζος 2 (7ρ), Ραβανόπουλος, Γεράνιος 6 (12ρ).
Peristeri Trelleborg (Τσίντζας): Βαγενάς, Τάτσης 5 (7ρ), Δαλέζος 4, Μονιός 8 (2), Σταυρόπουλος, Τύρος 19 (1τρ 16ρ 4ασ), Παύλου 12 (4κλ), Τσίντζας 3 (1τρ 10ρ), Δρακόπουλος 13 (3).
Τι μας άρεσε: Το πολύ μυαλωμένο παιχνίδι της Peristeri Trelleborg.