18/11/2023
Fast Break 20 18 9 15 - 62 -
Destroyed Pistons 11 10 13 17 - 51 -

Επιστροφή στις νίκες, με γεμάτη εμφάνιση για τους Fast Break!

Σάββατο απόγευμα, στο κλειστό του Seven, για το πρωτάθλημα της Development League, οι Fast Break επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, αλλά και στις καλές εμφανίσεις, αφού όντας καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης επικράτησαν των Destroyed Pistons με σκορ 62-51!

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να επιβάλουν το ρυθμό τους και να πάρουν το προβάδισμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Κοσσένα να συνδέεται δύο φορές έξω απ’ τη γραμμή των 6.75 και τον Μητρέλο να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση κάτω από τα δύο καλάθια. Η περίοδος έκλεισε με το υπέρ τους 20– 11. Στην αντίπερα όχθη, ο Μουιμπούα με 4 πόντους και 5 ριμπάουντ αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτη των Pistons στο διάστημα αυτό!

Η συνέχεια του παιχνιδιού ανήκε και αυτή με τη σειρά της στην αρμάδα του Χρήστου Ηλιάδη! Οι γηπεδούχοι αφού κράτησαν το αντίπαλο τους στους δέκα πόντους, είδαν τον Κοσσένα να πυροβολεί εκ νέου από το αγαπημένο του τρίποντο και τον Μητρέλο να συνεχίζει να κάνει ό,τι θέλει μέσα στο ζωγραφιστό. Στην ανάπαυλα οι Fast Break βρέθηκαν στο συν δεκαεφτά με σκορ 38-21!

Οι Pistons επέστρεψαν στο παρκέ του Seven με το σκοπό να βγάλουν αντίδραση. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, κατέβασαν τους Fast κάτω από τους 10 πόντους και με τον Σπανόπουλο και Θηβαίο να ηγούνται των προσπαθειών τους, κέρδισαν το δεκάλεπτο με τα επιμέρους 9–13. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι γηπεδούχοι παρουσίασαν έλλειμμα επιθετικών λύσεων, με τον Κοσσένα να αποτελεί τη μοναδική επιθετική όαση με 5 πόντους στο ενεργητικό του. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 47–34.

Στο φίνις του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι άντεξαν στη πίεση που τους άσκησε ο αντίπαλος, κράτησαν το προβάδισμα το οποίο είχαν δημιουργήσει μέχρι εκείνη τη στιγμή και κατάφεραν να φτάσουν στο έκτο ροζ φύλλο για την φετινή σεζόν, με σκορ 62-51!

Betsson MVP ο Παναγιώτης Μητρέλος με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ιούλιος Μουιμπούα είχε 17 πόντους, 13 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 19/36 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 3/7 βολές, 36 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 17 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 20/49 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 2/6 βολές, 38 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 15 κλεψίματα και 10 λάθη .

Fast Break(Μπουλαξής): Αυλωνίτης 2, Ηλιάδης 4, Κοσσένας 16, Μητρέλλος 16, Μπουλαξής 9, Νιωτάκης 11, Αρβανιτέλλης 2, Περδίκης, Τσάφος 2.

Destroyed Pistons(Σπανόπουλος): Βερβαινιώτης, Θηβαίος 8, Καλογερόπουλος 6, Κάππας 2, Μητσογιάννης 4, Μουιμπούα 17, Ρούσος 1, Σπανόπουλος 13.

Τι μας άρεσε: Οι ατομικές ενέργειες και στα δύο στρατόπεδα!