17/02/2020
La Bola De Papel 11 10 7 12 - 38 -
Aballiers 18 17 19 13 - 67 -

Επιστροφή στις νίκες οι Aballiers με καλή εμφάνιση.

Εύκολο απόγευμα για τους Abaliers στο βοηθητικό 6 του ΣΕΦ, καθώς σε αναμέτρηση για τον πέμπτο όμιλο της Development 2 επικράτησαν των La Bola De Papel με 67-40. Με πολύ καλή άμυνα και τον Κρητικό σε εκπληκτική κατάσταση κέρδισαν και έσπασαν το σερί νικών των αντιπάλων τους.
Πολύ καλό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι La Bola De Papel, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν την ταχύτητα τους και προηγήθηκαν 8-2. Όμως οι Abaliers ήταν σαρωτικοί στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου και με 3-16 επιμέρους σκορ έκλεισαν μπροστά με 11-18. Πρώτος σκόρερ των La Bola De Papel ο Φλώρος με τέσσερις πόντους, ενώ για τους Abaliers ο Κρητικός έκανε εκπληκτικό δεκάλεπτο με 11 πόντους.
Στα ίδια επίπεδα κυμάνθηκε η απόδοση των δύο ομάδων με τους Abaliers να είναι πιο ουσιαστικοί. Μάλιστα στα μέσα του δεκαλέπτου έστειλαν την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους δέκα πόντους, 17-27 με 5'12 για το ημίχρονο. Το ημίχρονο βρήκε τους Abaliers με σαφές προβάδισμα 21-35. Για τους La Bola De Papel ο Σπύρος Στάμου έβαλε τέσσερις πόντους και ο Φλώρος τρεις, ενώ για τους Abaliers ο Γραμματικός οχτώ πόντους και ο Τσαμπαλής πέντε.
Στην τρίτη περίοδο οι La Bola De Papel φάνηκαν να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό των Abaliers, πράγμα που τους κράτησε μακριά από το σκορ. Σκόραραν μόλις εφτά πόντους, ενώ οι Abaliers βρήκαν στόχο και από την περιφέρεια πράγμα που τους επέτρεψε να ανεβάσουν την διαφορά στο +20 και εν τέλει να κλείσουν το δεκάλεπτο μπροστά με 28-54. Τέσσερις πόντους από τον Κώστα Στάμου και τρεις από τον Φλώρο για τους γηπεδούχους, Κρητικός με πέντε και Βερνίκος με τέσσερις καλύτεροι των Abaliers.
Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς η διαφορά ήταν σε μεγάλα ύψη, ωστόσο οι Abaliers δεν φάνηκαν να αφήνουν τα πόδι από το γκάζι. Οι La Bola De Papel έδειξαν σημάδια διάλυσης και μόνο στα τελευταία τρία λεπτά φάνηκαν να προσπαθούν πάλι. Η διαφορά πέρασε το φράγμα των 30 πόντων όμως στα τελευταία λεπτά το μάζεψαν και το τελικό σκορ ήταν 40-67 για τους Abaliers. Ο Θεοδωράκης πέτυχε τέσσερις πόντους για τους ηττημένους, ο Κρητικός έβαλε τέσσερις και ο Καρράς δύο για τους νικητές.
Mvp της αναμέτρησης  ήταν ο Κρητικός με 22 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 9/20 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος για τους La Bola De Papel ο Φλώρος με 10 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/9 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ και έκανε και 2 λάθη.
Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5*9 βολές, 15/50 δίποντα και 1/16 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 16 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/14 βολές, 21/52 δίποντα και 5/22 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, είχαν 2 τάπες και έκαναν 15 λάθη.
La Bola De Papel (Μαρινάκης): Καρατζάς 4, Στάμου Κ. 6, Στάμου Σ. 4, Βουρλιώτης 2, Τζαναβάρας 1, Γκιουλμπαξιώτης, Σίνης 5 (9ρ), Μαρινάκης (6ρ), Φλώρος 10 (1τρ 8ρ), Θεοδωράκης 8.
Abaliers (Μανώλης): Τσαρτσάρας 2, Κρητικός 22 (8ρ 4κλ), Παγάνος 10 (3), Καρράς 2, Γραμματικός 14 (1τρ 16ρ 4ασ), Βερνίκος 11 (4ασ), Τσαμπαλής 7 (1τρ 6ρ).
Τι μας άρεσε: Η συντριπτική υπεροχή των Abaliers.