14/03/2022
Ellinoroston Celtics 10 10 14 19 - 53 -
Pourangers BC 25 17 12 15 - 69 -

Επιστροφή στις νίκες οι Pourangers.

Το βραδάκι του Σαββάτου 12 Μαρτίου στο ΓΣΠ, οι Pourangers με πολύ καλή εμφάνιση για 30 λεπτά, επέστρεψαν στις νίκες μετά από τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα, επικρατώντας επί των Ellinoroston Celtics 53 – 69.

Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Pourangers να στέκονται πολύ καλά και να έχουν προβάδισμα με 10-25.Μαρκόπουλος με 7 πόντους, Σταυρόπουλος με δύο τρίποντα, , Παπαδόπουλος με 5 πόντους και Δήμου με 4 , οδηγούσαν τους φιλοξενούμενους στην επίθεση, ενώ για τους Celtics, ξεχώρισε ο Κοσκίνας με 4 πόντους και από ένα καλάθι πέτυχαν οι Δαυίδ, Παπαϊάκος και Κατσιράκης.

Οι Pourangers συνέχισαν να είναι εντυπωσιακοί και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον μπόμπερ Μαρκόπουλο με δύο τρίποντα και 10 πόντους συνολικά και τον Δήμου να ακολουθεί με 4, κρατούσαν διαφορά 22 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου(20-42). Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Πράσινοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό, έβαλαν ισάριθμους πόντους με το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Κατσιράκη να ξεχωρίζει με 4 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Σέλτικς να προσπαθούν να μειώσουν κυρίως με Κατσιράκη, Δαυίδ να βάζουν από 4 πόντους και τρίποντο του Καρασούλου, και τους φιλοξενούμενους να κρατούν μεγάλη διαφορά με 4 πόντους του Μπούτζη, 4 του Σταυρόπουλου και τρίποντο του Μαρκόπουλου(34-54).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν στο ρελαντί και κυρίως με τους Μαρκόπουλο με 5, Σταυρόπουλο με 4 και Παπαδόπουλο με τρίποντο να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, κρατούσαν εύκολα το ροζ φύλο. Οι Ellinoroston ήταν ελαφρώς καλύτεροι και με τους Κατσιράκη με 10 πόντους και Δαυΐδ με 6, να είναι ηγέτες στην επίθεση, μείωσαν στο τελικό 53 – 69.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Άγγελος Μαρκόπουλος με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Κατσιράκης με 18 πόντους, 15 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Celtics είχαν 22 / 63 δίποντα, 1 / 14 τρίποντα, 6 / 11 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Οι Pourangers είχαν 18 / 43 δίποντα, 9 / 20 τρίποντα, 6 / 9 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Ellinoroston Celtics (Ασημάκος): Ασημάκος 5, Δαυίδ 15(8ρ.), Καρασούλος (6ρ.), Κατσιράκης 18(15ρ.)Κοσκίνας 9(9ρ.), Παπαϊάκος 6.

Pourangers(Στρατόπουλος):Δήμου 11, Μαρκόπουλος 24(8ρ.) Μπούτζης 11(10ρ.), Παπαδόπουλος 8(7 ασίστ), Σταυρόπουλος 15(9ρ.), Στρατόπουλος.

Τι μας άρεσε: Το τρίποντο κρεσέντο του Μαρκόπουλου.