29/12/2019
Old Firm BC 13 15 23 9 - 60 -
Terroristas 6 8 20 15 - 49 -

Επιστροφή στο ροζ για τους Old Firm!

Παρασκευή βράδυ, στο παγωμένο Enersize, για την όγδοη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development 2, βρέθηκαν αντιμέτωποι οι Old Firm με τους Terroristas, με τους πρώτους να παίρνουν την νίκη με 60-49 και να ανεβαίνουν στο 6-2.

Αρχή του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες έκαναν ένα νωθρό ξεκίνημα. Καλύτερα όμως μπήκαν οι γηπεδούχοι και με τον Παναγάκο να είναι σε εξαιρετική μέρα πήραν διαφορά 11 πόντων 13-2 με δύο λεπτά να απομένουν. Η απάντηση των τρομοκρατών ήταν ένα 4-0 για να λήξει η περίοδος 13-6. Ο Παναγάκος σκόραρε οχτώ πόντους σε πέντε λεπτά ενώ για τους φιλοξενούμενους είχαμε τρίποντο του Λίτινα και δύο πόντους του Μαυρίδη.

Στην δεύτερη περίοδο, πλέον, δεν άλλαξε κάτι δραματικά. Οι Old Firm είχαν μόνιμα το πάνω χέρι αυξάνοντας την διαφορά πάνω από δέκα πόντους και εδραιώνοντας την μόνιμα εκεί. Σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Dragoti και ο Μουγκαράκης με πέντε πόντους έκαστος για λογαριασμό των “κόκκινων”, ενώ στον αντίποδα Μαυρίδης και Βατικιώτης είχαν από τρεις. Σκορ ημιχρόνου 28-14.

Η τρίτη περίοδος ήταν και η πιο παραγωγική του παιχνιδιού με 43 πόντους και από τις δύο ομάδες. Πιο δυνατά ξεκίνησαν οι Old Firm καθώς έκαναν ένα 8-0 σερί για να εκτοξεύσουν την διαφορά στους 22 πόντους! Με 5'30” να απομένουν οι Terroristas πέτυχαν τους πρώτους τους πόντους με τρίποντο του Λιτίνα (ο οποίος “έπιασε φωτιά” και πέτυχε συνολικά τέσσερα στην περίοδο) για να σημειώσουν εν τέλει 20, αλλά προδομένοι από την άμυνα τους δέχτηκαν 23 για το 51-34 σκορ τρίτης περιόδου. Κανελλόπουλος και Παναγάκος πέτυχαν από εφτά για τους Old Firm, ενώ ο Λίτινας ξεχώρισε με 12 για τους Terroristas.

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους και με 10-2 σερί έριξαν την διαφορά στους εννέα, για το 53-44 με τρία λεπτά να απομένουν. Αλλά εκεί η έλλειψη συγκέντρωσης τους ανάγκασε να κάνουν απανωτά λάθη και να δώσουν την ευκαιρία στους Old Firm να κερδίσουν τελικά με το 60-49. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε Μουγκαράκης (3) και Σανταμούρης (2), ενώ στην ύστατη προσπάθεια ξεχώρισε ο Τσιαούσης με πέντε από μεριάς ηττημένων.

Mvp του αγώνα ήταν ο Θοδωρής Παναγάκος  με 17 πόντους (7/13 δίποντα και 3/3 βολές), 7 ριμπάουντ,1 ασίστ, 4 λάθη και 1 μπλοκ. Για τους ηττημένους ο Ζαχαρίας Λίτινας ξεχώρισε με 18 πόντους (0/4 δίποντα και 6/14 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 ασίστ.

Συνολικά οι Old Firm είχαν 15/38 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 9/17 βολές, 42 ριμπάουντ, 19 τελικές πάσες, 12 κλεψίματα,1 μπλοκ και 18 λάθη. Στον αντίποδα οι Terroristas είχαν 8/40 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 9/17 βολές, 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν και 18 λάθη.

Old Firm(Κούτσικος): Κανελλόπουλος 11 (1 τρ. 5ασ. 6 κλ.), Σανταμούρης 2, Μουγκαράκης 12 (3 τρ 6 ασ.), Παναγάκος 17 (7 ριμπ.), Αναχουρλής 4 (8 ριμπ.), Ντραγκότι 8 (2), Σίττας 3 (1), Τρωγάδας 3 (10 ριμπ.).

Terroristas (Κονοφάος): Μαυρίδης 9 (1), Κουτούβαλης 1, Βατικιώτης 6 (1), Λίτινας 18 (6), Στράτης 1, Αλεξιάδης 4, Κονοφάος 2, Τσιαούσης 8 (10 ριμπ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.