12/06/2020
Το Τρίτο Φύλο 12 10 16 13 - 51 -
Godfathers 21 16 12 11 - 60 -

Επιστροφή με νίκη για τους Godfathers!

Παρά την αγωνιστική απραξία περίπου δυόμισι μηνών οι Godfathers παρουσίασαν πολύ καλή εικόνα και επικράτησαν με 60-51 του Τρίτου Φύλου, στο πρώτο παιχνίδι μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος. Οι Godfathers ήταν ανώτεροι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, «έχτισαν» διψήφια διαφορά με Κοντογιάννη, Πουλά και Καραγιάννη και κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό μέχρι το τέλος, φτάνοντας σε μία δίκαιη και σχετικά άνετη νίκη.

Οι Godfathers παρουσιάστηκαν αρκετά συγκεντρωμένοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, έδειξαν υπομονή στην επίθεση, ενώ ήταν αρκετά αποτελεσματικοί και στα μετόπισθεν και προηγήθηκαν με 13-6 στα μισά της πρώτης περιόδου. Την ίδια στιγμή το Τρίτο Φύλο έψαχνε τα πατήματά του, όμως πλην του Κώνστα που ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης, δεν έβρισκε από αλλού λύσεις. Έτσι οι Godfathers που είχαν πάρει από νωρίς το πάνω χέρι, συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι 21-12.

Το Τρίτο Φύλο έψαξε και βρήκε αντίδραση στη δεύτερη περίοδο. Με μπροστάρη τον Καρυτιανό, που έδωσε λύσεις σε άμυνα και επίθεση, μείωσε σε 26-20, όμως το μεγάλο πρόβλημα ήταν η διάρκεια. Οι Godfathers αντέδρασαν άμεσα και με τον Κοντογιάννη να παίρνει το όπλο του στην επίθεση απάντησαν με επιμέρους 11-2 και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 37-22.

Όπως στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έτσι και στην επανάληψη το Τρίτο Φύλο μπήκε δυναμικά και προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά. Μείωσε σε 40-33 όμως ούτε αυτή τη φορά μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο. Το σημαντικότερο πρόβλημα του Τρίτου Φύλου ήταν αμυντικό, αφού όσες προσπάθειες και να έκανε μπροστά, δεχόταν εύκολους πόντους. Την ίδια στιγμή, Μπουραντάς και Φρέρης προστέθηκαν στην επιθετική εξίσωση των φιλοξενούμενων και οι Godfathers διατήρησαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (49-38).

Μάλιστα, στην τέταρτη περίοδο οι Godfathers μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το ματς και τα κατάφεραν. Χάρη σε ένα επιθετικό ξέσπασμα, ξέφυγαν με +18 (58-40) 7 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης και ουσιαστικά έβαλαν τέλος στις όποιες ελπίδες του Τρίτου Φύλου. Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης εκμεταλλεύτηκαν τη χαλάρωση των αντιπάλων και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μαζέψουν κάπως τη διαφορά στο τελικό 60-51.

Το Τρίτο Φύλο τελείωσε το ματς με 22-74 σουτ (29.7%), εκ των οποίων 5-21 τρίποντα (23.8%), 2-4 βολές (50%), μάζεψε 43 ριμπάουντ (12-31), μοίρασε 8 ασίστ, έκανε 8 κλεψίματα και υπέπεσε σε 5 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι Godfathers είχαν 24-71 σουτ (33.8%), εκ των οποίων 8-28 τρίποντα (28.6%), 4-12 βολές (33.3%), 51 ριμπάουντ (16-35), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα και 12 λάθη.

Τρίτο Φύλο (Παντελής): Παντελής 4, Δεληγιάννης 6, Κώνστας 20 (10ρ.. 4ασίστ), Καστρίνιος 2, Γεωργάκης 2 (8ρ.), Καβαλλιεράτος 10, Τσανικίδης 3 (7ρ.), Καρυτιανός 4.

Godfathers (Πούλης) : Πουλάς 9, Mπουραντάς 10, Κοντογιάννης 17 (12ρ.), Πούλης 3, Δρακούλης 3 (8ρ.), Καραγιάννης 9 (7ρ.), Φρέρης 9 (13ρ).

Τι μας άρεσε: Η απροσδόκητα καλή εμφάνιση των Godathers, δεδομένης της μεγάλης αγωνιστικής απραξίας λόγω κορωνοϊού.