20/01/2024
Kolosos Dunk n' Donuts 14 21 12 17 - 64 -
Peristeri Wardogs 12 14 8 20 - 54 -

Επιστροφή στα «ροζ» για τον Koloso Dunk n’ Donuts!

Οι δύο ομάδες δεν ήταν ιδιαίτερα παραγωγικές στα πρώτα λεπτά, στα όποια ο Kolosos προηγήθηκε 6-2. Σοφός και Παπαδιώτης έφεραν το ματς στην ισοπαλία (8-8), ενώ το ίδιο έκανε ο Συνιόρογλου στη συνέχεια έπειτα από τα καλάθια των Πετρόπουλου και Μπατσίκα (12-12). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν μπροστά τη πρώτη περιόδο με 14-12.

Ο Σωτηριάδης παρουσίασε τρομερό πρόσωπο στη δεύτερη περίοδο και ο Kolosos Dunk n’ Donuts πήγε στο 25-14. Ο Πετρόπουλος επίσης έκανε πολύ καλή δουλειά επιθετικά και έτσι οι γηπεδούχοι είχαν μία καλή απόσταση. Καρακατσάνης και Ρούσσης έκαναν την προσπάθειά τους για τους Wardogs αλλά τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με 9 πόντους να τις χωρίζουν (35-26).

Ο Kolosos Dunk n’ Donuts είχε λίγο καλύτερη απόδοση και στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν με άνεση να βρουν πόντους. Στο μεγαλύτερο διάστημα της περιόδου η διαφορά κυμαινόταν στους 9 με 11 πόντους, με τον Αγγελόπουλο να διαμορφώνει το 35-26 με το οποίο έκλεισε η περίοδος.

Ο Σωτηριάδης δεν άφηνε το… πόδι από το «γκάζι» και το σκορ ξέφυγε στο 62-41. Οι Peristeri Wardogs άργησαν να πάρουν μπρος και το μόνο που κατάφεραν μέχρι το φινάλε του ματς ήταν να ρίξουν τη διαφορά στους 10 πόντους, με το τελικό σκορ να γράφει 64-54.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Σωτηριάδης με 28 πόντους, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 15 ριμπάουντ και 3 μπλοκ. Από τους Peristeri Wardogs ξεχώρισε ο Διονύσης Σοφός με 4 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Ο Kolosos Dunk n’ Donuts τελείωσε το ματς με 27/64 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 4/5 βολές, 45 ριμπάουντ, αλλά και 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 8 λάθη και 5 μπλοκ. Οι Peristeri Wardogs είχαν 18/53 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 3/3 βολές, 38 ριμπάουντ, 15 ασίστ, όπως και 6 κλέψιματα, 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Kolosos Dunk n’ Donuts (Ζαμπούρας): Αγγελόπουλος 4(11ρ.), Ζαμπούρας, Καλοπήτας, Μπατσίκας 9(1ρ.), Παναγιώτου, Πετρόπουλος 16(6ρ.), Ρούσσης 7(4ρ.), Σωτηριάδης 28(15ρ.)

Peristeri Wardogs (Σοφός): Βακολέτος 8(4ρ.), Καρακατσάνης 14(1ρ.), Καρκατσούλης 3(2ρ.), Καρλής, Μυτιληναίος 2(2ρ.), Παπαδιώτης 4(3ρ.), Σοφός 4(6ρ.), Σπυρέλης 4(3ρ.), Συνιόρογλου 11(5ρ.), Τσίγρας 4(12ρ.)

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή εμφάνιση του Σωτηριάδη.