25/11/2023
Athens Touvlakers 6 21 18 11 - 56 -
Singular Logic 25 18 11 15 - 69 -

Επιστροφή στα «ροζ» για την Singular Logic!

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο -7 λίγο πριν το φινάλε, ωστόσο η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν τέτοια, ώστε να έρθει η 7η νίκη στην Development League (7-3). Οι Touvlakers από την άλλη γνώρισαν την 8η ήττα τους και έπεσαν στο 2-8.

Παπακώστας, Καραχάλιος και Παλιοκώστας βοήθησαν ώστε η Singular Logic να ξεκινήσει το παιχνίδι με ένα σερί 0-14! Έπειτα από ένα πεντάλεπτο δράσης, οι Touvlakers έφτασαν και αυτοί στο πρώτο του καλάθι, με τον Κοσκέρα να γράφει το 2-14. Γενικά, επιθετικά δεν τα πήγαν πολύ καλά οι γηπεδούχοι, μιας και σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο πέτυχαν μόλις 6 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μία καλή απόσταση έπειτα από το πέρας της πρώτης περιόδου, με το σκορ να δείχνει 6-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Βελαέτης, Κοσκέρας και Σαλάτας βελτίωσαν την επίθεση των Touvlakers, οι οποίοι με σερί καλάθια έφτασαν στο -8(22-30). Η αντίδραση όμως από την πλευρά των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και ξέφυγαν στο 24-41. Ο Σαλάτας με δικό του τρίποντο έκανε το 27-41, ενώ το τελευταίο καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο σκόραρε ο Καραφώτης, που διαμόρφωσε το 27-43.

Η διαφορά έφτασε στο +20(28-48) με τρίποντο του Παπακώστα, αλλά ξανά οι Athens Touvlakers μπόρεσαν να βελτιώσουν κάπως την κατάσταση. Σαλάτας και Κοσκέρας μάζεψαν την απόσταση, ενώ και ο Θεοδωρακόπουλος έδωσε σημαντικές λύσεις, έτσι ώστε οι γηπεδούχοι να φτάσουν στο -9 στο φινάλε του δεκαλέπτου, μιας και το σκορ έδειχνε 45-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Athens Touvlakers πλησίασαν ακόμα περισσότερο (51-58). Σε εκείνο το σημείο, όμως, η Singular Logic δεν έδειξε σημάδια άγχους και διαχειρίστηκε σωστά το υπέρ της προβάδισμα. Ιγκνιάτοβιτς και Καραχάλιος βρήκαν σημαντικά καλάθια για την ψυχολογία, αλλά και την εξέλιξη του παιχνιδιού. Τίποτα δεν άλλαξε δραματικά μέχρι το φινάλε, με την Singular Logic να φτάνει στη νίκη με 56-69.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Καραχάλιος με 14 πόντους, 1 ασίστ και 12 ριμπάουντ. Από τους Athens Touvlakers εκείνος που κατάφερε να ξεχωρίσει ήταν ο Γιώρηγος Κουμουνδουρέας με 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Athens Touvlakers μέτρησαν 12/28 δίποντα, 6/30 τρίποντα, 14/19 βολές, 33 ριμπάουντ, αλλά και 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 9 λάθη και 1 μπλοκ. Η Singular Logic τελείωσε το ματς με 19/46 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 7/9 βολές, 41 ριμπάουντ, αλλά και 20 ασίστ, 5 κλεψίματα και 12 λάθη.

Athens Touvlakers (Λειβαδάς): Λειβαδάς 2(3ρ.), Σαλάτας 16(6ρ.), Βελαέτης 6(1ρ.), Κοσκέρας 15(7ρ.), Κονταμπάσης, Θεοδωρακόπουλος 9(4ρ.), Κουμουνδουρέας 8(12ρ.)

Singular Logic (Βεργόγιαννης): Καραφώτης 7(6ρ.), Παπακώστας 14(3ρ.), Καραχάλιος 14(12ρ.), Ιγκνιάτοβιτς 9(4ρ.), Παλιοκώστας 9(6ρ.), Αράπογλου 5(2ρ.), Δαγκλής, Μανής 2, Μαρίνος, Μπόσκος 4, Σακογιάννης 5(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των φιλοξενούμενων όταν πλησίαζαν οι Athens Touvlakers.