07/02/2020
Elapuse BC 20 12 7 16 - 55 -
Ναυαγοί 16 16 16 21 - 69 -

Επιστροφή στην κανονικότητα οι Ναυαγοί!

Το βράδυ της Πέμπτης 6 Φεβρουαρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, οι Ναυαγοί παίρνοντας τα ηνία στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησαν της πολύ καλής για 20 λεπτά Elapuse με 55 – 69.

Απολαυστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο από τις δύο ομάδες. Η Elapuse έβρισκε λύσεις στο ξεκίνημα με Βλαντή(4), Κουτσούκο, και Φραγκογιάννη(7) και οι Ναυαγοί απαντούσαν με Ζορμπά, Αγγελογιαννόπουλο, Καραμποΐκη και Κουτσουρή(13-10). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προηγούνται με τρίποντο του Βλαντή και καλάθια από Κουτσούκο και Δεσύπρη, ενώ για τους φιλοξενούμενους Ζορμπάς και Κουτσουρής με τρίποντα μείωναν σε 20 – 16.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Μιγιόνη και βολή του Δρίτσα για την Elapuse , ενώ οι Ναυαγοί με Ζορμπά, Κουτσουρή, Ψαλιδόπουλο(4) και Αγγελογιαννόπουλο πέρασαν μπροστά 24 – 25. Οι γηπεδούχοι ξανά πήραν προβάδισμα με Κουτσούκο, Πιτσιλή, Βλαντή και Μιγιόνη αλλά οι Ναυαγοί με 4 πόντους του Κουτσουρή και τρίποντο του Χατζηιωσήφ έφεραν το ματς στα ίσια στο τέλος του ημιχρόνου 32 – 32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Elapuse αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στην επίθεση της σκοράροντας μόνο δύο καλάθια με Δρίτσα, Αναγνώστου και ένα τρίποντο με τον Φραγκογιάννη, με αποτέλεσμα οι Ναυαγοί με τον Αγγελογιαννόπουλο(4) να χορεύει μέσα στον αγωνιστικό χώρο και τους Ζορμπά, Χ.Βλάχο(4) , Καραμποΐκη και Χατζηιωσήφ να προσθέτουν ακόμα 12 πόντους να παίρνουν προβάδισμα με 39 – 48.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου οι γηπεδούχοι ήθελαν να επιστρέψουν στο ματς με Δεσύπρη και Κουτσούκο(4), αλλά οι φιλοξενούμενοι βρίσκοντας ρυθμό, με τρίποντα από Ψαλιδόπουλο(2),Χατζηιωσήφ , Ζορμπά και δίποντο του Αγγελογιαννόπουλου εκτόξευσαν την διαφορά στους 17(45 – 62.). Στην συνέχεια η Elapuse με 6 πόντους του Βλαντή και βολές από Μιγιόνη, Κουτσούκο προσπάθησε να μπει στην διεκδίκηση του ματς, όμως οι φιλοξενούμενοι με 5 πόντους του Ζορμπά και δίποντο του Αγγελογιαννόπουλου διαμόρφωσαν το τελικό 55 – 69.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Θανάσης Ζορμπάς με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ζαχαρίας Μπλάντις με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά η Elapuse είχε 17 – 36 δίποντα, 5 – 19 τρίποντα, 6– 18 βολές, κατέβασε 36 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Οι Ναυαγοί είχαν 18 – 39 δίποντα, 9 – 32 τρίποντα, 6– 12 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Elapuse (Αναγνώστου): Πιτσιλής 2 , Μόσχος, Βλαντής 15 (9ρ.), Φραγκογιάννης 10, Μιγιόνης 7 (3ασ.), Κουτσούκος 12 (6ρ.), Δρίτσας 3, Αναγνώστου 2, Δεσύπρης 4.

Ναυαγοί(Κουτσουρής): Χατζηιωσήφ 8 (9ρ.), Χ. Βλάχος 6 (6ρ.), Καραμποΐκης 5(4κλ.), Αγγελογιαννόπουλος 15 (5ασ.), Ζορμπάς 17(3κλ.), Κουτσουρής 10 (9ρ.), Ψαλιδόπουλος 8.

Τι μας άρεσε: Οι εμπνεύσεις του Άρη Αγγελογιαννόπουλου.