12/11/2022
Destroyed Pistons 11 13 18 13 - 55 -
ESDDA Graduates 13 11 14 15 - 53 -

Επιστροφή στις επιτυχίες για τους Destroyed Pistons !

Βράδυ Σαββάτου στο Basketaki Arena οι Destroyed Pistons υποδέχθηκαν τους ESDDA Graduates για την 8η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development 2 League. Η ομάδα του Σωτήρη Βερβαινιώτη επικράτησε με 55-53, επέστρεψε στα ροζ φύλλα και βρίσκεται στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι Graduates του Μπάμπη Τσίτσιρα πάλεψαν μέχρι τέλους για την ανατροπή, αλλά υποχώρησαν στο 2-5. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι φιλοξενούμενοι. Οι ESDDA Graduates βασίστηκαν στον Ζαχαριάδη (6π.), αλλά και στους Γκάμαρη (2π.), Πατουλιά (2π.) και Σαπουτζή (3π.) παίρνοντας ελαφρύ προβάδισμα. Σε απόσταση αναπνοής παρέμειναν οι Pistons, χάρη στους Σπανόπουλο (6π.), Καλογερόπουλο (3π.) και Κάππα (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-13.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το επιμέρους σκορ έγραψε 13-11 υπέρ των γηπεδούχων που ισορρόπησαν την κατάσταση. Οι Μητσογιάννης  και Σπανόπουλος ξεχώρισαν για λογαριασμό των Destroyed Pistons, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Σαπουτζής (5π.) συνέχισε να σκοράρει με συνέπεια για τους Graduates. Σκορ ημιχρόνου, 24-24.

Μετά την ανάπαυλα, οι Destroyed παρουσιάστηκαν πιο αποτελεσματικοί με τον Καλογερόπουλο (2π.) να είναι σπουδαίος δημιουργικά και τους Μητσογιάννη (8π.) και Σπανόπουλο (4π.) να τελειώνουν με επιτυχία τις φάσεις κοντά στο καλάθι. Από πλευράς ESDDA Graduates οι Σαπουτζής (6π.), Μηνάς (3π.), Καπαγεωργόπουλος (3π.) και Πατουλιάς (2π.) σκόραραν με συνέπεια ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο από το -4.  Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-38.

Μεγάλη μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες και στο τέταρτο δεκάλεπτο.  Η ομάδα του Μπάμπη Τσίτσιρα επικράτησε στο επιμέρους σκορ με 13-15, βρίσκοντας στήριγμα στις επιθετικές ενέργειες των Καπαγεωργόπουλου (6π.), Γκάμαρη (4π.), Κορτιμανίτση (3π.) και Ναρλή (2π.). Οι Pistons, ωστόσο, κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους, παίζοντας έξυπνα στο τελευταία λεπτά και έχοντας και πάλι ως πρωταγωνιστή τον Betsson mvp Μητσογιάννη (6π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Destroyed Pistons είχαν 22/40 δίποντα, 1/17 τρίποντα και 8/19 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι ESDDA Graduates είχε 16/46 δίποντα, 5/27 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Μητσογιάννης με 19 πόντους, έχοντας 9/13 δίποντα και 1/3 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 λάθος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Γκάμαρης με 6 πόντους, έχοντας 3/11 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 1 λάθος και 3 μπλοκ σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Destroyed Pistons (Καλογερόπουλος) : Κάππας 7, Καλογερόπουλος 8 (1), Καρατσίκος 1, Μητσογιάννης 19, Ρουκουνάκης 5, Σπανόπουλος 15.

ESDDA Graduates (Τσίτσιρας) : Γκάμαρης 6, Ζαχαριάδης 6, Καπαγεωργόπουλος 11, Κορτιμανίτσης 3, Μήνας 5 (1), Ναρλής 4, Πατουλιάς 4, Σαπουτζής 14 (3), Τσίτσιρας, Τσακίρης.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς της αναμέτρησης.