05/06/2023
Aguanile 19 16 15 13 - 63 -
Milwaukee Sucks 3 10 12 11 - 36 -

Επιστροφή στις νίκες για την Aguanile!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master Summer League, η Aguanile επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα, μετά την ήττα από τους War Gamers, καθώς επικράτησε των ελλιπέστατων Milwaukee Sucks με το εμφατικό 63-36! Η ομάδα του Καλαφάτη θα κονταροχτυπηθεί τη Παρασκευή στις 22:00 στον Άγιο Νικόλαο με τους Buscados για την κατάληψη της δεύτερης θέσης του ομίλου! Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι έχουν αποκλειστεί, ετοιμάζονται για τις καλοκαιρινές τους διακοπές, ώστε να επιστρέψουν με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία για να αντιμετωπίσουν την πρόκληση που ακούσει στο όνομα, Elite League. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

Το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης αποτέλεσε προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, καθώς οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τον Σαρρή(11π) να ηγείται των προσπαθειών τους, έκλεισαν τη περίοδο με το εντυπωσιακό 19-3! Ο Σαμιωτάκης με ένα εύστοχο σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 πέτυχε τους τρεις πόντους των Sucks στο διάστημα αυτό!

Το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν πιο ισορροπημένο, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 16-10. Ο Ζαλμάς πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος, πετυχαίνοντας 6 πόντους, ενώ 4 είχε ο Γανέλης από την πλευρά των φιλοξενούμενων! Στα αξιοσημείωτα τα 11 ριμπάουντ του Παπαναγιώτου! Το σκορ του ημιχρόνου ήταν το 35-13!

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο παρκέ με σκοπό όχι μόνο να κρατήσουν το προβάδισμα που είχαν δημιουργήσει μέχρι εκείνη τη στιγμή έναντι των αντιπάλων τους, αλλά να το αυξήσουν, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της προτελευταίας στροφής να τους βρίσκει σε θέση ισχύος με σκορ 50-25! Οι Παπαναγιώτου και Χρυσοσπάθης είχαν από 4 πόντους, ενώ 8 πέτυχε ο Μαυροειδής από την πλευρά των Sucks.

Στo τέταρτο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με το τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν ακόμη μια νίκη με σκορ 63-36!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Χρήστος Παπαναγιώτου με 9 πόντους, 22 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Σταύρος Φωτόπουλος είχε 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο!

Η Aguanile είχε 20/60 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 5/15 βολές, 56 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 6 κοψίματα, 4 κοψίματα και 7 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/55 δίποντα, 2/20 τρίποντα, 2/4 βολές, 51 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη .

Aguanile(Σιμιτσόπουλος): Αξαμπανόπουλος 2, Ζαλμάς 8, Παπαναγιώτου 9, Ρούσσος 11, Σαρρής 19, Σιμιτσόπουλος 5, Χρυσοσπάθης 9.

Milwaukee Sucks(Σαμιωτάκης): Γανέλης 6, Μαυροειδής 12, Νικολάκης 2, Σαμιωτάκης 5, Τραυλός 2, Φωτόπουλος 9.

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση του τεράστιου Χρήστου Παπαναγιώτου!