13/11/2019
Ball Don't Lie 12 14 5 9 - 40 -
Bar Χελώνα 13 10 7 13 - 43 -

Επιστροφή στις νίκες για την BarΧελώνα!

Στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής, η Ball dont Lie υποδέχθηκε την BarΧελώνα. Με τις 2 ομάδες δίχως νίκη για τουλάχιστον 2 αγωνιστικές το παιχνίδι να ήταν ιδιαίτερα σημαντικό. Η εξέλιξη του αγώνα ήταν καλή με τις ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Δυστυχώς όμως για την Ball dont Lie ο Καστής έπαιξε φανταστικά και οδήγησε την ομάδα του στην νίκη με σκορ 45-40!

Ισορροπημένη ήταν η πρώτη περίοδος. Ζεστός ξεκίνησε ο Λαμπρόπουλος για την Bar με 5 πόντους (μεταξύ των οποίων και 1 τρίποντο) ενώ 2 καλάθια έβαλε ο Καστής. Για την BdL σεληνιασμένος άρχισε το ματς ο έμπειρος Ορφανίδης με 7 και κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ. Η πρώτη περίοδος έληξε με το σκορ να είναι 12-13!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Μπέλλα παρουσιάστηκε καλύτερη και σίγουρα πιο συγκεντρωμένη. Με μπροστάρη τον εξαιρετικό Τσιλιπάνη (5) και με τον Κακλαμάνη να ακολουθεί (4) η Ball δημιούργησε μια μικρή διαφορά της τάξεων των 3 πόντων. Στην αντίπερα όχθη, από 3 πόντους είχαν οι Σταθόπουλος και Σπανός.

Οι δύο ομάδες έπαιζαν πολύ καλά αμυντικά αλλά στην επίθεση κυριαρχούσε το χάος! Αυτό το μαρτυράει και το 5-7 της τρίτης περιόδου. Τον ρόλο του έπαιξε το άγχος και η πίεση αλλά η αστοχία των παιχτών ήταν μεγάλη. 3 πόντους έβαλε με ένα απίστευτο goalfoul ο Ορφανίδης που επιθετικά δεν είχε καμία βοήθεια. Για τους φιλοξενούμενους 2 καλάθια έβαλε ο Καστής και 1 τρίποντο ο Τσίρος.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ με τον πίνακα να δείχνει 31-30! Το ματς θα κρινόταν στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο. Ωραίες ενέργειες και άμυνες για σεμινάρια. Δυστυχώς όμως για τους γηπεδούχους, ο Κοτσόπουλος «ξύπνησε» και με την βοήθεια του Σπανου και του Καστή οδήγησε την BarΧελώνα στην νίκη και παράλληλα στο 4-2 στο πρωτάθλημα. Οι 4 πόντοι του Μπέρτσου δεν ήταν αρκετοί και η Ball υπέστη ακόμα μία ήττα.

Mvp του αγώνα ήταν ο Σπήλιος Καστής με 14 πόντους, 18 ριμπάουντ (8-10), 1 ασίστ, 6 κλεψίματα αλλά και 6 λάθη σε 37:43 λεπτά αγώνα. Σούταρε 7/17 δίποντα (41,2%), 0/2 τρίποντα (0%) και 0/2 βολές (0%). Για την Ball dont Lie ξεχώρισε ο Ευκλείδης Ορφανίδης με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ (0-6), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 4 λάθη σε 28:14 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 4/6 δίποντα (66,7%), 1/2 τρίποντα (50%) και 1/1 βολές (100%).

Σαν σύνολο, η Ball dont Lie είχε 12/37 δίποντα (32,4%), 4/27 τρίποντα (14,8%), 4/9 βολές (44,4%), 41 ριμπάουντ (10-31), 10 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 20 λάθη. Η BarΧελώνα είχε 17/44 δίποντα (38,6%), 2/22 τρίποντα (9,1%), 3/10 βολές (30%), 47 ριμπάουντ (14-33), 7 ασίστ, 15 κλεψίματα και 18 λάθη.

Ball dont Lie (Μπέλλας): Μουλαγιάννης 4, Τσάκουλης 1, Μπέλλας 3, Μπέρτσος 6, Σπανόπουλος 5, Κακλαμάνης 4 (9 ριμπ), Τσιλιπάνης 5, Ορφανίδης 12.

BarΧελώνα (Καστής): Σκιαδάς 2, Λαμπρόπουλος 7, Κοτσόπουλος 6, Καστής 14 (18 ριμπ), Τσίρος 3, Σπανός 6 (10 ριμπ), Σταθόπουλος 5 (8 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η χημεία και η συνεργασία των παιχτών της BarΧελώνα!