21/01/2024
Μία + Μία 15 1 11 16 - 43 -
Drunk Team 20 11 22 15 - 68 -

Επιστροφή στις νίκες για Drunk Team

Η Drunk Team, παίζοντας όμορφο μπάσκετ, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Παούρη, επικράτησε εύκολα της Μία Συν Μια με σκορ 43-68.

Οι δύο ομάδες είχαν το ίδιο ρεκόρ πριν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, αλλά η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με την Drunk Team να έχει το προβάδισμα και να προηγείται με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με σκορ 15-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι "έσπασαν" τα καλάθια. Δεν κατάφεραν να πετύχουν καλάθι και ευστοχώντας σε μια μόλις βολή είδαν τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο σκορ με διψήφια διαφορά με τη λήξη του ημιχρόνου (16-31).

Η Drunk Team με ανεβασμένη ψυχολογία, συνέχιζε να αυξάνει τη διαφορά με πρωταγωνιστή τον Παούρη, ενώ αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι, επηρεασμένοι από το 2ο δεκάλεπτο, φάνηκε πως δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό που έδωσαν στο ματς οι φιλοξενούμενοι. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 27-53.

Η τελευταία περίοδος είχε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να έχουν χαλαρώσει τον ρυθμό τους και να δοκιμάζουν πρόσωπα και τακτικές. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 43-68.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Παούρης με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Κολυπέρας με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 15/37 δίποντα, 1/16 τρίποντα, 10/21 βολές, 39 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 18 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/50 δίποντα, 7/31 τρίποντα, 7/10 βολές,  51 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 17 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 2 λάθη.

Μια Συν Μια (Ξενικάκης): Αλβέρτος, Γερόλυμος 10, Δάσκαλος 4, Κολυπέρας 10, Μαυράκης 2, Μπάτσιος, Ντελαλής 9, Ξενικάκης 8, Κουτρουμπάς.

Drunk Team (Κανιάς): Ζενέλι 9, Βιτάλης 3, Γκορόγιας 13, Μήτσικας 7, Μουλαρογιάννης 11, Παούρης 20, Παπαβασιλείου, Παπαπαναγιώτου 5.

Τι μας άρεσε: Η γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας της Drunk Team.