07/12/2021
Patras Orlando Tragic - - - - - 52 -
Ice Cream Lovers - - - - - 49 -

Επιστροφή στις νίκες με ανατροπή για το Orlando

Στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής της Development League του Basketaki Patras League πραγματοποιήθηκε η αναμέτρηση μεταξύ Orlando Tragic και Ice Cream Lovers. Το ματς ήταν ντέρμπι καθόλα τα 40 λεπτά του αγώνα με τους Tragic να βγαίνουν νικητές με σκορ 52-49.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι 2 ομάδες οδηγήθηκαν σε ένα γρήγορο παιχνίδι με τους Tragic να είναι μπροστά με 2 πόντους στη λήξη του (17-15). Και οι 2 ομάδες είχαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα, με τον Λάζαρη από πλευράς Orlando Tragic και Βασιλείου Π. από πλευράς Lovers να ξεχωρίζουν (4 και 6 πόντους αντίστοιχα).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, συνεχίστηκε το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο-πόντο και για τις 2 ομάδες, δίχως κάποια να μπορέσει να ξεφύγει από την άλλη. Το ημίχρονο έκλεισε 29-28 υπέρ των Orlando Tragic. Ο Καπώνης πήρε τη σκυτάλη από το Λάζαρη στο σκοράρισμα με 6 πόντους στο διάστημα του δεκαλέπτου, ενώ ο Βασίλειου Π. συνέχισε να σκοράρει για την ομάδα του (6 πόντους).

Το -3 σε +2 μετέτρεψαν οι «παγωτατζήδες» στην 3η περίοδο του αγώνα. 7 πόντους με δύσκολα jump shots πέτυχε ο πάντα τίμιος Κόρδας, ενώ 1 τρίποντο έβαλε ο Αγγελής. Στην αντίπερα όχθη, στους 5 πόντους του Πετρόπουλου αρκέστηκε η εκτός ρυθμού ομάδα του Καπώνη. 7-12 ήταν το επιμέρους σκορ.

Με την διαφορά στο καλάθι, όλα ήταν πιθανά στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού. Μπορεί οι Lovers να προσπάθησαν και να είδαν τον Παναγιώτη Βασιλείου να πραγματοποιεί ακόμα μία μαγική εμφάνιση, βάζοντας 5 πόντους στην περίοδο, αλλά οι Orlando Tragic με οδηγούς Πετρόπουλο και Λάζαρη επέστεψαν στις νίκες. 52-49 ήταν το τελικό σκορ. Από 4 πόντους είχαν οι Παπαγεωργίου, Λάζαρης και Πετρόπουλος για τους γηπεδούχους. Αν ο Βασιλείου Δ. πετύχαινε το τρίποντο στην τελευταία επίθεση, θα μιλάγαμε για την 1η νίκη των Ice Cream Lovers στο πρωτάθλημα. 16-9 ήταν το σκορ του δεκαλέπτου.

Mvp του αγώνα ήταν ο Χριστόφορος Πετρόπουλος με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ (5-7), 3 μπλοκ και 1 κλέψιμο σε 29:21 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Βασιλείου με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ (2-9), 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 1 λάθος σε 36:33 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι Patras Orlando Tragic είχαν 20/58 δίποντα (34,5%), 2/7 τρίποντα (28,6%), 6/10 βολές (60%), 41 ριμπάουντ (11-30), 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ και 10 λάθη. Οι Ice Cream Lovers είχαν 13/35 δίποντα (37,1%), 5/22 τρίποντα (22,7%), 8/19 βολές (42,1%), 36 ριμπάουντ (7-29), 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 11 λάθη.

Patras Orlando Tragic(Καπώνης): Καπώνης 10, Πετρόπουλος 15 (12 ριμπ), Γοργίας 5, Κακαβάς, Λάζαρης 10 (7 ριμπ), Πατρινός 4, Παπαγεωργίου 8 (10 ριμπ), Τασσόπουλος.

Ice Cream Lovers(Αγγελής): Κόρδας 13, Αγγελής 6 (7 ριμπ), Μιχαλόπουλος Ν. 2, Μιχαλόπουλος Χ. 2, Βασιλείου Π. 19 (11 ριμπ), Βασιλείου Δ. 7 (7 ριμπ).

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Λάζαρης, καθώς πέτυχε 10 πόντους, μάζεψε 7 ριμπάουντ και ήταν απίστευτος αμυντικά!

Τι μας άρεσε: Η απόδοση του Πετρόπουλο από την μία και του Παναγιώτη Βασιλείου από την άλλη!