16/12/2023
Partouzan 22 14 20 10 - 66 -
San Antonio Smurfs 16 12 7 20 - 55 -

Επιστροφή στις νίκες για Partouzan!

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυνατά επιθετικά, με διάθεση να τρέξουν και συμβάδιζαν στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι με καλάθι του Τζήλιου προηγήθηκαν 13-14. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με σερί 9-0 και πήραν ξανά το προβάδισμα (22-14). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 22-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στην άμυνα. Οι γηπεδούχοι είχαν συνέχεια το προβάδισμα, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 36-28.

Στην τρίτη περίοδο οι παίχτες της Partouzan μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη. Με σερί 12-0, με πρωταγωνιστές τους Νακόπουλο και Κοντομίχαλο, πήραν διαφορά 20 πόντων (48-28) και δεν κοίταξαν πίσω. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 56-35.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα με τις δύο ομάδες να χαλαρώνουν. Οι γηπεδούχοι έκαναν συντήρηση δυνάμεων, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν την διαφορά, αλλά όχι σε βαθμό τέτοιο που να γίνουν απειλητικοί. Τελικό σκορ της αναμέτρησης 66-55.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Κοντομίχαλος με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταύρος Καλαϊτζόγλου με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 20/49 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 8/17 βολές, 53 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 0 κοψίματα, 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/45 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 5/12 βολές, 45 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 0 κοψίματα, 10 λάθη.

Partouzan (Ζησιάδης): Ζησιάδης 15, Κοντομίχαλος 24, Νακόπουλος 13, Παυλόπουλος 6, Ρηγανάκος 8, Καρατζάς 4.

San Antonio Smurfs (Μποχωρίδης): Νινιός 10, Νίκας 4, Καλαϊτζόγλου 16, Τζήλιος 4, Αλέξης 2, Μποχωρίδης, Μουτσόπουλος Εμ. 17, Μουτσόπουλος Ελ. 2, Μανδρώνης.

Τι μας άρεσε:  Το γρήγορο μπάσκετ της Partouzan.