02/04/2023
Gran Μανάρια 8 16 8 17 - 49 -
Iguana Pacers 17 11 26 12 - 66 -

Επιστροφή στις νίκες για τα «ιγκουάνα»!

Σε ένα ματς που τα «μανάρια» χρειαζόντουσαν τη νίκη για να μη μπλέξουν όσον αφορά την είσοδο στα playoffs και οι Iguana Pacers ήταν βαθμολογικά αδιάφοροι, καθώς έχουν «καπαρώσει» την πρώτη θέση, οι τελευταίοι δεν έκαναν τη χάρη στην ομάδα του Μπρέμπου και πλέον τα «μανάρια»… τρέχουν.

Εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο από Μοσχέτα και Γεωργίου για τους Pacers με τα «μανάρια» να μη μπορούν να ακολουθήσουν. Η περίοδος έληξε 8-17 και τα «ιγκουάνα» είχαν βάλει γερές βάσεις νίκης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε και τα «μανάρια» βρήκαν λύσεις από πολλούς παίκτες στο σκοράρισμα κρατώντας παράλληλα σε χαμηλά επίπεδα την επίθεση των αντιπάλων τους καταφέρνοντας έτσι να κλείσουν το ημίχρονο όντας πίσω στο σκορ με ελεγχόμενη διαφορά 24-28.

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για την ομάδα του Μπρέμπου, αφού σκόραραν μόλις 8 πόντους ενώ δέχτηκαν 26, σε ένα διάστημα που οι Iguana Pacers έδειξαν γιατί είναι πρώτοι στον όμιλο και θεωρούνται από τα φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ.

Με το σκορ στο 32-54 δεν υπήρχε περίπτωση να αλλάξει κάτι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Το μόνο που κατάφεραν τελικά τα «μανάρια» ήταν να μειώσουν κάπως τη διαφορά, κρατώντας τα προσχήματα για να ηττηθούν τελικά με το αξιοπρεπές 49-66.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Γεωργίου με 13 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από κοντά σε απόδοση και οι Μπεκρής και Μοσχέτας.

Τα Gran ΜΑΝΑΡΙΑ είχαν 17/46 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 3/7 βολές, 35 ριμπάουντ και 9 ασίστ για 14 λάθη. Οι Iguana Pacers είχαν 15/36 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 9/16 βολές, 47 ριμπάουντ και 13 ασίστ για 16 λάθη.

Gran ΜΑΝΑΡΙΑ (Μπρέμπος): Αλεξανδρίδης 5 (1), Καμπόλης, Νερούτσος 7 (1), Παπαευσταθίου 5 (1), Παπαχριστοδούλου 9, Σκιαδόπουλος 5 (1), Σκληρός 2, Τσίγκος Α. 6, Τσίγκος Ι. 10

Iguana Pacers (Μπεκρής): Ανδριώτης 2, Γεωργίου 13 (14 ριμπ.), Γιαννόπουλος 4, Ζώτος 3 (1), Μοσχέτας 18 (3), Μπεκρής 15 (2), Παλάσκας 2, Παπαζαχαρίου 9 (1)

Τι μας άρεσε: Το «διαστημικό» τρίτο δεκάλεπτο των Iguana Pacers.