21/11/2019
Piranhas 13 17 15 10 - 55 -
Gourmedistas 5 11 12 6 - 34 -

Επιστροφή στις νίκες για τα Piranhas!

Την Τετάρτη το βράδυ 20 Νοεμβρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα τα Πιράνχας ανεβάζοντας την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν με 55 – 34 των Gourmedistas πετυχαίνοντας την τρίτη τους νίκη στον πρώτο όμιλο της Master!

Πλακομιχελάκης με τρίποντο και Μαυράκης έβαλαν δύο φορές μπροστά τους Gourmedistas στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά τα Piranhas με 5 πόντους του Μαρκόπουλου, 4 του Παλαιοδημόπουλου και 4 του Γρηγορίου προηγήθηκαν 13 – 5.

Ο Ασλάνογλου έβαλε το πρώτο καλάθι του δεύτερου δεκαλέπτου, ενώ Λάιος και Παλαιοδημόπουλος έγραψαν το 18 – 7. Στην συνέχεια οι Gourmedistas με 4 πόντους του Σαΐτη και γκολ φάουλ του Παπαϊωάννου μείωσαν σε 18-14. Σε εκείνο το σημείο γηπεδούχοι έκαναν το ξέσπασμά τους. Πίεσαν πολύ στην άμυνα και βάζοντας 12 πόντους στην επίθεση με τον Μαρκόπουλο(6) πρωταγωνιστή και βοήθειες από Παλαιοδημόπουλο και Γρηγορίου(4) ανέβασαν την διαφορά , ενώ ο Παπαϊωάννου με δίποντο διαμόρφωσε το 30 – 16 σκορ ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν 3 πόντους με Μαυράκη και Ασλάνογλου, τα Πιράνχας όμως ήταν με πατημένο το γκάζι και βρίσκοντας λύσεις με Αφουξενίδη, Παλαιοδημόπουλο, Μαρκόπουλο και Β.Λάιο(4) εκτόξευσαν την διαφορά στους 22(41 – 19). Στην συνέχεια οι Gourmedistas ισορρόπησαν το ματς και βρήκαν λύσεις με Σαΐτη , Φωτόπουλο και Λυμπερόπουλο ενώ στην αντίπερα όχθη Δερδενές και Αφουξενίδης διαμόρφωσαν το 45 – 28.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έριξαν πολύ τους ρυθμούς τους. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν μόνο 6 πόντους με Μαυράκη, Σαΐτη και τρίποντο του Φωτόπουλου, ενώ τα Piranhas με Παλαιοδημόπουλo, Αφουξενίδη, Μαρκόπουλο και Β. Λάιο να βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι διαμόρφωσαν το τελικό 55-34.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Χρήστος Δερδενές με 2 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Μαυράκης με 6 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 τάπες.

Συνολικά τα Piranhas είχαν 21 – 61 δίποντα, 2– 18 τρίποντα, 7– 14 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Οι Gourmedistas είχαν 12 – 53 δίποντα, 2 – 11 τρίποντα, 4 – 10 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 24 λάθη.

Piranhas (Βρύλλης): Δερδενές 2(13ρ.), Γρηγορίου 8 (3κλ.), Παλαιοδημόπουλος 14 (7ρ.), Γ. Λάιος, Β.Λάιος 6 (9ρ.), Μαρκόπουλος 19 (3κλ.), Κεχρής( 8 ρ.), Αφουξενίδης 6.

Gourmedistas (Ραρής): Πλακομιχελάκης 3, Ασλάνογλου 3, Σαΐτης 9, Παπαϊωάννου 3, Φωτόπουλος 7, Μαυράκης 6 (18ρ.), Λυμπερόπουλος 3.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τρίλεπτο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου για τα Πιράνχας.

Τι δεν μας άρεσε: Πάρα πολύ άστοχες και οι δύο ομάδες.