La Bola De Papel 11 23 23 16 - 73 -
Remal Madri 8 15 15 11 - 49 -

Επιστροφή στις νίκες για την La Bola De Papel!

Στον δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε η La Bola De Papel καθώς επικράτησε της Remal Madri στο Κάρβουνο για την Development League.

Να επιβεβαιώσει τον ρόλο του φαβορί ήθελε η La Bola στο ξεκίνημα της αναμέτρησης κι έτσι με πρωταγωνιστές τους Καραϊσκάκη, Μ. Τσουκάλη και Βιδάλη προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 11-8. Η Remal προσαρμόστηκε στις απαιτήσεις του παιχνιδιού στα μέσα της περιόδου και έμεινε κοντά στο σκορ χάρη στα τρίποντα των Αποστόλου και Πρίφτη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Αβούρη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, είδε τους Καραθανάση και Μ. Τσουκάλη να κάνουν την διαφορά στην επίθεση και να κάνει το σκορ 34-23 στο τέλος του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη μεριά, εκμεταλλεύτηκαν την δύναμη του Πολύδωρου στο ζωγραφιστό και το μακρινό σουτ του Δαβιδέλη, όμως η συνολική αμυντική τους λειτουργία τους έβαλε σε περιπέτειες εν όψει συνέχειας.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι με πολυφωνία στην επίθεση και όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα, εκτόξευσαν την διαφορά στο +19 (57-38) και έβαλαν τέλος ουσιαστικά στην υπόθεση νίκη. Τα "Ρεμάλια" παρά το γεγονός ότι ήταν πιο δραστήρια και παραγωγικά, αδυνατούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων και είδαν το έργο τους να γίνεται ακόμη πιο δύσκολο.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού αφού τα πάντα είχαν κριθεί. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες και έβγαλαν ωραίες συνεργασίες στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι έδωσαν ρεσιτάλ πίσω από την γραμμή των 6.75 με τους Μ. Τσουκάλη και Καραθανάση, ενώ για τους φιλοξενούμενους οι θρυλικοί Γιοβάρθης και Κουσιορής έλαμψαν με την παρουσία τους. Τελικό σκορ ήταν 73-49 με την La Bola να παραμείνει σταθερά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μ. Τσουκάλης με 28 πόντους (5/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 6/7 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 21/38 δίποντα, 7/23 τρίποντα και 10/11 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/28 δίποντα, 7/21 τρίποντα και 8/18 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

La Bola De Papel (Αβούρης): Βιδάλης 9, Καραθανάσης 15 (2), Καραϊσκάκης 11 (1), Μαρινάκης 6, Τζαναβάρας 2, Μ. Τσουκάλης 28 (4), Π. Τσουκάλης 2, Φλώρος

Remal Madri (Κουσιορής): Αποστόλου 5 (1), Αργυριάδης 3, Γιοβάρθης 2, Δαβιδέλης 5 (1), Καμολίκης, Κουσιορής 3 (1), Ναυπλιώτης 5 (1), Πολύδωρος 9, Πρίφτης 11 (3), Ρηγόπουλος 6

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.