29/01/2023
Athens Touvlakers 15 8 14 5 - 42 -
Singular Logic 19 10 16 10 - 55 -

Επιστροφή στις νίκες για την Space Hellas 2!

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε η Space Hellas 2. Η ομάδα του Παναγιώτη Βεργόγιαννη κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο των Athens Touvlakers και πανηγύρισε τη νίκη με 42-55. Αυτό ήταν το 8ο ροζ φύλλο αγώνα που παίρνει η Space Hellas 2 (8-9), με τους Touvlakers από την άλλη να γνωρίζουν δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα και να υποχωρούν στο 12-6.

Όσον αφορά τον αγώνα, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά εύστοχα το ματς, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα για το 5-9. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση με τους Παϊσόπουλο και Λειβαδά και προσπέρασαν για το 12-11. Καραφώτης, Καραχάλιος και Αράπογλου βρήκαν λύσεις επιθετικά και έτσι η Space Hellas έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 15-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +10 (15-25). Στη συνέχεια της περιόδου είχαμε μία «μάχη» ανάμεσα στον Καραφώτη και τον Λεμπούση. Αυτοί οι δύο ήταν οι πρωταγωνιστές και οι μοναδικοί που έδιναν λύσεις επιθετικά, ο καθένας στην ομάδα του. Η Space Hellas 2 στο τέλος της δεύτερης περιόδου κράτησε το υπέρ της προβάδισμα με το σκορ να γράφει 23-29.

Το ματς πήγε στον πόντο έπειτα από τρίποντο του Αγκουριδάκη (28-29), ενώ νωρίτερα ο Λεμπούσης είχε ξεκινήσει το τρίτο δεκάλεπτο με καλάθι για τους Touvlakers. Οι φιλοξενούμενοι δεν ανησύχησαν, παρέμειναν ψύχραιμοι και ξέφυγαν στο +8 (30-38), ενώ ο Καραφώτης με δική του τρίποντη εκτέλεση έγραψε το 30-41. Το μόνο που κατάφεραν οι Athens Touvlakers μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου ήταν να ρίξουν τη διαφορά στους 8 για το 37-45.

Παλιοκώστας και Καραχάλιος κράτησαν σε απόσταση ασφαλείας την Space Hellas 2, κάνοντας το 39-49. Οι φιλοξενούμενοι είχαν απάντηση για κάθε καλάθι των γηπεδούχων, με τους Ιγκνιάτοβιτς και Παλιοκώστα να μην βρίσκουν αντίσταση από την αντίπαλη άμυνα. Κάπως έτσι η Space Hellas 2 έφτασε στη νίκη, με το τελικό σκορ να γράφει 42-55.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άγγελος Καραφώτης ο οποίος πέτυχε 21 πόντους, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 7 κλεψίματα και μάζεψε 10 ριμπάουντ.

Οι Athens Touvlakers από τη μία είχαν 13/31 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 4/13 βολές και 37 ριμπάουντ. Επίσης είχαν 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 18 λάθη και 3 μπλοκ. Η Space Hellas 2 από την άλλη μέτρησε 22/57 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 2/12 βολές, 37 ριμπάουντ, αλλά και 14 ασίστ, 13 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Athens Touvlakers (Λειβαδάς): Λειβαδάς 3(6ρ.), Παϊσόπουλος 4(2ρ.), Μαρίνος 6(2ρ.), Κοσκέρας 7(13ρ.), Αγκουριδάκης 7(10ρ.), Λεμπούσης 15(4ρ.)

Space Hellas 2 (Βεργόγιαννης): Καραφώτης 21(10ρ.), Μαρίνος 3(4ρ.), Παλιοκώστας 8(8ρ.), Καραχάλιος 8(5ρ.), Ιγκνιάτοβιτς 7(7ρ.), Αργυρόπουλος, Αράπογλου 8(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Η «μάχη» Καραφώτη και Λεμπούση στο δεύτερο δεκάλεπτο.