04/11/2021
Basket Maniacs 10 9 17 15 - 51 -
Black Mamba 19 23 19 8 - 69 -

Επι-στροφή στις νίκες για το Black Mamba!

Επιστροφή στις νίκες για τους Black Mamba στον τρίτο όμιλο της Master League, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους Basket Maniacs με 51-69 στο κλειστό του Κολωνού!

Εμφανώς καλύτεροι παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα οι Black Mamba, καθώς με προσωπικό show του Μπολοτάκη με 9 πόντους και 4 του Λουκόπουλου, πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα με 10-19. Το δίδυμο Καλαμιώτη – Negrin έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 7 πόντους του Λουκόπουλου, 6 του Χιμντάν, 5 του Δέδε και τρίποντο του Μουσούλη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 23 πόντων, 19-42. Δεν μπόρεσαν οι Basket Maniacs να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, με τον Negrin να βάζει 5 πόντους και τον Καλαμιώτη να ευστοχεί από την περιφέρεια.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, με το Black Mamba να διατηρεί πάντως την απόσταση ασφαλείας, 36-61, μετά από 6 πόντους του Δέδε, 4 του Μπολοτάκη και 4 του Χιμντάν. Ο Negrin συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των Μανιακών με ακόμη 8 πόντους, ενώ 5 πρόσθεσε ο Καλαμιώτης. Σκορ τρίτης περιόδου 36-61!

Με την διαφορά στους 25, 36-61, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι η παρέα του Μπασδάνη έφτασε εύκολα στη νίκη με, 51-69 χάρη σε 5 πόντους του Δέδε. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Negrin, Κουτσόπουλος, Μπενής και Καλαμιώτης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/17 βολές, 13/37 δίποντα και 4/31 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 11/19 βολές, 26/53 δίποντα και 2/23 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Basket Maniacs ο Καλαμιώτης με 15 πόντους, έχοντας 5/5 βολές, 2/7 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 4 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Κορυφαίος του Black Mamba ο Δέδες με 18 πόντους, έχοντας 4/6 βολές και 7/9 δίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη.

Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Negrin 21 (2), Σασσάς, Δημητριάδης, Στενάκης 2, Καλαμιώτης 15 (2), Μπενής 6, Κουτσόπουλος 4, Νούκας 3

Black Mamba (Μαρίτσας): Θεοδοσίου 2, Λουκόπουλος 11 (1), Δανικλόγλου 4, Καρυώτης 5, Μαρίτσας 1, Μπολοτάκης 13, Μουσούλης 3 (1), Δέδες 18, Χιμντάν 12

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία του Black Mamba μέσα στην ρακέτα!