12/02/2020
Beerokoillers 11 13 7 17 - 48 -
Ιχώρ 12 14 13 14 - 53 -

Επιστροφή στις νίκες για τον Ιχώρ!

Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι στο κλειστό γήπεδο του Περιστερίου Ανδρέας Παπανδρέου, ο Ιχώρ επικράτησε των Beerokoillers με 48-53 και πήρε μια σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος και την είσοδο της ομάδας στα playoffs. Οι Beerokoillers μπαίνουν σε περιπέτειες που αφορούν την παραμονή τους στην κατηγορία.

Καλύτερα ξεκίνησαν οι Beerokoillers το ματς και πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων. Ο Ιχώρ αντέδρασε και πήρε το προβάδισμα πρώτη φορά στο ματς με 6-8. Η πρώτη περίοδος έληξε με 11-12 με τον Ιχώρ να έχει μικρό προβάδισμα. Ο Παγίδας Κ. ήταν πρώτος σκόρερ των Beerokoillers με τρεις, ενώ για τον Ιχώρ ο Νάζος και ο Λεβέντης με τρεις έκαστος.

Ντέρμπι ήταν και η δεύτερη περίοδος, καθώς καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει σημαντική διαφορά. Η μεγαλύτερη διαφορά ήταν στο τέλος του δεκαλέπτου, όπου ο Πιτσικάλης με δύο τρίποντα έδωσε αέρα έξι πόντων στον Ιχώρ, αλλά οι Beerokoillers αντέδρασαν και έκλεισαν το ημίχρονο στο – 2, 24-26. Εφτά πόντους πέτυχε ο Παναγιωτάκης για τους γηπεδούχους, ο Πιτσικάλης από την άλλη έκανε μεγάλο ματς με δέκα πόντους για τον Ιχώρ.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι Beerokoillers αντέδρασαν και πέτυχαν εφτά αναπάντητους πόντους και πήραν το προβάδισμα με 31-26 και 4'29” για την λήξη. Όμως μετά από time out του Ιχώρ, τα πάντα άλλαξαν και οι “Άσπροι” πέτυχαν 13 πόντους στην σειρά και έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 31-39. Τέσσερις πόντους πέτυχε ο Λιακόπουλος και τρεις ο Παπανδρέου για τους Beerokoillers, οχτώ για τον Ιχώρ ο Παππάς.

Από το ξεκίνημα και μέχρι τα μέσα της περιόδου η διαφορά δεν έπεφτε κάτω από τους έξι ότι και να προσπαθούσαν οι Beerokoillers. Πάντα ο Ιχώρ είχε απάντηση και έδειχνε έτοιμος για μεγάλη νίκη, όμως στα τελευταία 24″ η διαφορά έφτασε στους τρεις, 47-50. Εκεί οι παίκτες του Ιχώρ ήταν πιο συγκεντρωμένοι στις βολές και τελικά κέρδισαν με 48-53. Λιακόπουλος και Κοσμαδάκης είχαν από έξι για τους ηττημένους, Πιτσικάλης με έξι και Παππάς με τέσσερις καλύτεροι των νικητών.

Mvp του αγώνα ήταν ο Σπύρος Πιτσικάλης  με 16 πόντους (2/2 δίποντα, 4/9 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη και 2 κλεψίματα. Για τους ηττημένους ο Απόλλων Λιακόπουλος ξεχώρισε με 14 πόντους (6/11 δίποντα, 2/4 βολές) και 8 ριμπάουντ.

Συνολικά οι Beerokoillers είχαν 15/43 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 12/23 βολές, 48 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 12 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 21 λάθη. Στον αντίποδα ο Ιχώρ είχε 11/36 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 13/22 βολές, πήρε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, έκοψαν 7 σουτ και έκαναν και 17 λάθη.

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Παπαλάμπρου 1, Νικολόπουλος, Κοσμαδάκης 8 (1τρ), Παπανδρέου 9 (1τρ), Παγίδας Σ. 2, Παναγιωτάκης 7 (6ρ), Ψεματίκας (6ρ), Λιακόπουλος 14 (8ρ), Μανδηλαράς 2, Παγίδας Κ. 5 (8ρ).

Ιχώρ (Μπάστας): Πιτσικάλης 16 (4), Στάμαργας 2, Πετρίδης 2, Φανουργιάκης 6 (8ρ), Σταμάτης, Νάζος 7 (1τρ 7ρ), Τσαμπράς 2, Παππάς 13, Γαλανάκης 2, Λεβέντης 3 (1).

Τι μας άρεσε: H αντίδραση του Ιχώρ στην τρίτη περίοδο με το 13-0 σερί.