25/03/2022
Πήγασος 13 14 11 11 - 49 -
Παντοφlakers 8 12 8 12 - 40 -

Επιστροφή στις νίκες για τον Πήγασο!

Στην All Star Arena για το πρωτάθλημα της Development 1 , ο Πήγασος πραγματοποίησε μια παλικαρίσια  νίκη  , καθώς επιβλήθηκε των Παντοφlakers με σκορ 49-40  .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Θανάση Πάντα  , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , κυριάρχησε στα ριμπάουντ  , έβγαλε σπουδαίες άμυνες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 11 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα , 5-2 , οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και προσπέρασαν με ένα , 5-6 , με τον Πήγασο να απαντά , καθώς με ένα υπέρ του επιμέρους σκορ , 8-2 , έκλεισε τη περίοδο στο συν πέντε 13-8  . Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Φαρατζής και Πάντας με 4 πόντους , ενώ στη αντίπερα όχθη οι Γαρυφαλλίδης , Πατσίκας , Λέκκας και Καρκάνης είχαν από 2 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι με απόλυτους πρωταγωνιστές τους Λεγάκη , Πάντα και Φαρατζή αύξησαν τη διαφορά στους δέκα πόντους , 22-12 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να δείχνει το 29-20 υπέρ της παρέας του Ηλία Ρόκα  . Ο Φαρατζής πέτυχε 7 πόντους , ενώ 6 είχε ο Λέκκας  .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού  έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησαν στους αιθέρες , είχαν απάντηση για κάθε πρόβλημα που τους παρουσιάστηκε στο παρκέ  και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες στα μέσα  του δεκαλέπτου να αγγίζει την ανώτερη τιμή της , αυτής των έντεκα πόντων , 36-25 , ενώ το τέλος της προτελευταίας στροφής τους βρήκε σε θέση οδηγού με δέκα πόντους διαφορά , 38-28 . Οι Λεγάκης και Φαρατζής πέτυχαν από 4 πόντους , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Γαρυφαλλίδης .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία . καθώς το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους οκτώ πόντους , 45-37 , με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να  βρίσκει τον Πήγασο να πανηγυρίζει μια παλικαρίσια νίκη  με σκορ , 49-40   . Πρώτος σκόρερ ο Λεγάκης με 4 πόντους , ενώ ο Λέκκας είχε 6 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Πάντας  με 11 πόντους , 14 ριμπάουντ , 4 κλεψίματα και 1 κόψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Θανάσης Λέκκας  είχε 12 πόντους , 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ  .

Ο Πήγασος είχε  14/46 δίποντα , 5/17 τρίποντα , 6/10 βολές , 38 ριμπάουντ , 3 ασίστ , 8 κλεψίματα , 2 κοψίματα  και 12 λάθη , ενώ οι Παντοφlakers  είχαν 16/47 δίποντα , 1/13 τρίποντα , 5/17 βολές , 44 ριμπάουντ , 11 ασίστ , 4 κλεψίματα  και 15 λάθη .

Πήγασος (Ρόκκας): Λεγάκης 15 , Πάντας , Ρουσσάκης 2 , Ρόκκας 2 , Φαρατζής 14 , Χαραλαμπακόπουλος 5  .

Παντοφlakers(Ζαχαρόγιαννης) : Καρκάνης 8 , Λέκκας 12 , Παπαχρυστόμου 2 , Πατσίκας 8 , Δημακόπουλος 2 , Κολοφιώτης , Γαρυφαλλίδης 8   .

Τι μας άρεσε : Η απόδοση των παικτών του Ηλία Ρόκα καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης  !