20/01/2023
Pistachios 14 16 16 20 - 66 -
Πι Stoli α 20 17 12 14 - 63 -

Επιστροφή στις νίκες για τους ανανεωμένους Pistachios!

Βράδυ Παρασκευής στο Basketaki Arena οι Pistachios υποδέχθηκαν τα ΠιStoliA για την 11η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Master League. Σε ένα ματς θρίλερ που κρίθηκε στις ειδικές καταστάσεις η ομάδα του Κοντογιάννη κατάφερε να επικρατήσει επιστρέφοντας στις νίκες, έπειτα από τρία διαδοχικά ανεπιτυχή αποτελέσματα. Μια ακόμη οριακή ήττα για ΠιStoliA που παραμένουν στα χαμηλά του βαθμολογικού πίνακα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο από την ομάδα του Παπαδιονυσίου που, παρότι μπήκε κάπως μουδιασμένα στο παρκέ, βρήκε γρήγορα τα πατήματά της. Ιωαννίδης (4π.), Κεφαλιανός (4π.), Τσαπανίδης (4π.), Γαλανόπουλος (3π.) και Τασσόπουλος (2π.) τράβηξαν κουπί επιθετικά για τους φιλοξενούμενους, ενώ οι Pistachios βασίστηκαν επιθετικά στους Κοντογιάννη (7π.), Κανελλόπουλο (2π.), Μουρμούρη (2π.) και Τσίτουρα (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-20.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 16-17 και τα ΠιStoliA να διατηρούν το υπέρ τους προβάδισμα, χάρη στους Τασσόπουλο (6π.), Γαλανόπουλο (4π.), Κωνσταντινίδη (2π.) και Κεφαλιανό (2π.). Στην αντίπερα όχθη, τα Φιστίκια βρήκαν στήριγμα στους Τάλαρο (4π.), Μουρμούρη (4π.), Τσίτουρα (3π.), Κανελλόπουλο (2π.) και τον νεοαποκτηθέντα Γκόλια (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 30-37.

Μετά την ανάπαυλα οι Pistachios ήταν πιο αποτελεσματικοί χάρη στην τριπλέτα των Τσίτουρα (4π.), Μουρμούρη (4π.) και Κανελλόπουλου (4π.). Τα ΠιStoliA, παρότι διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς, παρέμειναν σε θέση οδηγού, με τους Μαρτζούκο (4π.), Ιωαννίδη (3π.), Κεφαλιανό (3π.) και Τζαβάρα (2π.) να τραβούν το κουπί της επίθεσης. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 46-49.

Μεγάλη μάχη στο τελευταίο δεκάλεπτο με το ματς να οδηγείται στις ειδικές καταστάσεις. Οι Pistachios αποδείχθηκαν τελικά πιο ψύχραιμοι, επικρατώντας με 66-63 και βρίσκοντας λύσεις στο φινάλε από τους Φλίγγο (6π.), Γκόλια (5π.), Κοντογιάννη (4π.) και Μουρμούρη (3π.). Τα ΠιStoliA βρήκαν κι εκείνα μεγάλα σουτ από τους Τζαβάρα (6π.), Ιωαννίδη (4π.) και Τασσόπουλο (2π.), όμως ηττήθηκαν και πάλι στις λεπτομέρειες.

Στο τέλος του αγώνα, οι Pistachios είχαν 16/45 δίποντα, 4/16 τρίποντα και 22/38 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, τα ΠιStoliA είχαν 21/44 δίποντα, 4/21 τρίποντα και 9/17 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Μουρμούρης με 13 πόντους, έχοντας 5/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 3/6 βολές.  Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ρωμανός Ιωαννίδης με 11 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Pistachios (Κοντογιάννης) :  Γκόλιας 9 (1), Κανελλόπουλος 8, Κοντογιάννης 11 (3), Μουρμούρης 13, Παπαγεωργίου 1, Τάλαρος 7, Τσίτουρας 9, Φλίγκος 8.

ΠιStoliA (Παπαδιονυσίου) : Γαλανόπουλος 7, Ιωαννίδης 11 (1), Κεφαλιανός 11, Κωνσταντινίδης 2, Μαρτζούκος 7, Παπαδιονυσίου, Τασσόπουλος 10, Τζαβάρας 9 (3), Τσαπανίδης 6.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε.