07/10/2023
Skroutz 15 12 5 15 - 47 -
Frigo Driver 21 12 22 19 - 74 -

Επιστροφή στις νίκες για τους Frigo Driver!

Το μεσημέρι του Σαββάτου στο Athens Sports Hall οι Frigo Driver επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα μετά και την επικράτησή τους με 47-74 επί του Skroutz. Το ματς σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του αρχισκόρερ Γιώργου Μιχαλακάκου, με την ομάδα του Γκότση να ανταπεξέρχεται και να συλλέγει το τρίτο φετινό της ροζ φύλλο.

Καλό ξεκίνημα πραγματοποίησαν αμφότερες οι ομάδες, βρίσκοντας από νωρίς ρυθμό στην επίθεση. Το Skroutz βασίστηκε επιθετικά στους Παπαδόπουλο (9π.), Μερεμέτη (4π.) και Μητσοτάκη (2π.), ενώ οι μετέπειτα νικητές ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, χάρη στους Γ. Μιχαλακάκο (9π.), Παπαδάκη (7π.), Στ. Μιχαλακάκου (2π.) και Θεοδοσίου (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-21.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 12-12. Παπαδόπουλος (6π.), Ξένος (2π.), Μητσοτάκης (2π.) και Μερεμέτης (2π.) οδηγούσαν την επίθεση των γηπεδούχων, ενώ οι μετέπειτα νικητές απάντησαν με Παπαδάκη (4π.), Στ. Μιχαλακάκου (4π.) και Θεοδοσίου (4π.) κλείνοντας το ημίχρονο στο +6. Σκορ ημιχρόνου, 27-33.

Μετά την ανάπαυλα το γήπεδο κατηφόρισε. Με εντυπωσιακό επιμέρους 5-22 και ελέγχοντας απόλυτα το ρυθμό του αγώνα, οι Frigo έβαλαν πρόωρο τέλος στο ματς, ανεβάζοντας τον δείκτη της διαφορά στο +23 με πρωταγωνιστές τους Θεοδοσίου (7π.), Στ. Μιχαλακάκο (7π.), Μαθιό (4π.) και Παπαδάκη (4π.). Σε πολύ ρηχά νερά κινήθηκε το Skroutz σε αυτό το διάστημα, παρά την προσπάθεια των Μητσοτάκη (3π.) και Δούμα (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 32-55.

Το τέταρτο δεκάλεπτο έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις άμυνες των δύο ομάδων να χαλαρώνουν. Το Skroutz βελτίωσε σημαντικά την εικόνα του, κύριως χάρη στο δίδυμο των Μητσοτάκη (7π.) - Παπαδάκη (6π.). Από την άλλη, οι Frigo συνέχισαν να πατούν το γκάζι διευρύνοντας ακόμη περισσότερο τις διαστάσεις τις τρίτης τους νίκης για φέτος.

Στο τέλος του αγώνα, το Skroutz είχε 12/37 δίποντα, 7/35 τρίποντα και 2/5 βολές. Μάζεψε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 15 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Frigo Driver είχαν 30/77 δίποντα, 3/18 τρίποντα και 5/12 βολές. Μάζεψαν 73 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άκης Θεοδοσίου με 16 πόντους και double-double, έχοντας 6/12 δίποντα, 1/1 τρίποντο και ¼ βολές. Μάζεψε 27 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γρηγόρης Μητσοτάκης με 14 πόντους και double-double, έχοντας 4/9 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 4 λάθη σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Skroutz (Μητσοτάκης) : Αυγουλής 2, Δούμας 2, Μερεμέτης 6, Μητσοτάκης 14 (2), Ξένος 2, Παπαδόπουλος 21 (5), Χριστοφύλλης.

Frigo Driver (Γκότσης) : Γκότσης, Θεοδοσίου 16 (1), Μαθιός 12, Μαρουλής, Μιχαλακάκος Στ. 15 (1), Μιχαλακάκος Γ. 9 (1), Παπαδάκης 22.

Τι μας άρεσε : Το κλίμα του αγώνα.