29/01/2020
Ball Don't Lie 14 12 24 19 - 69 -
JugoPLASTIKA 14 24 24 21 - 73 -

Επιστροφή στις νίκες για τους γιουγκοσλάβους!

Στα πλαίσια της αγωνιστικής, η Ball dont Lie μονομάχησε με την JugoPlastika. Οι 2 ομάδες είχαν πολλές και τρανταχτές απουσίες αλλά αυτό δεν τις πτόησε. Το παιχνίδι ήταν χάρμα οφθαλμού με την Jugo να παίρνει μία δίκαια νίκη απέναντι σε μία καλή και νεανική ομάδα. Το σκορ στο τέλος του αγώνα ήταν 69-73!

Ισορροπημένο ήταν το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι ομάδες ήταν «κρύες» με αποτέλεσμα να υπάρχει αστοχία αλλά και λάθη. Από 4 πόντους είχαν τα αδέρφια Γασπαράτος και ο Μπέλλα για την Ball ενώ 7 πόντους είχε ο Αγγελόπουλος για την Jugo.

Σε εφιάλτη εξελίχθηκε η 2η περίοδος του αγώνα για τους γηπεδούχους. Με όπλο την επίθεση και τον Μπέρτσια (8 πόντοι), η JugoPlastika δημιούργησε μια διαφορά της τάξεως των 12 πόντων. Από 2 καλάθια είχαν οι Μπέλλα και Πάνος Γασπαράτος για την Ball dont Lie αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό.

Η Ball πέρασε στην αντεπίθεση στο 3ο δεκάλεπτο. Με οδηγό εντός και εκτός παρκέ τον Μπέλλα με 8, οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το -12 σε -2 μέσα σε 10 λεπτά. Από την απόλυτη κατάρρευση κράτησε την Jugo ο απίστευτος Αγγελόπουλος με 7 πόντους.

Με την διαφορά στους 2 πόντους υπέρ των φιλοξενούμενων όλα θα κρίνονταν στην 4η και τελευταία περίοδο. Ο Πάνος Γασπάρατος που ήταν σε καλό φεγγάρι προσπάθησε πολύ αλλά οι 10 πόντοι του δεν ήταν αρκετοί για την απόλυτη ανατροπή. 13 πόντους και συνολικά 32 είχε ο Αγγελόπουλος που χάρισε την νίκη στην ομάδα του!

Mvp ήταν ο Σπύρος Αγγελόπουλος με 32 πόντους, 19 ριμπάουντ (5-14), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 9 λάθη σε 34:37 λεπτά αγώνα. Σούταρε 9/12 δίποντα (75%), 3/5 τρίποντα (60%) και 5/14 βολές (35,7%). Για την BdL ξεχώρισε ο Παναγιώτης Γασπαράτος με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ (4-5), 2 ασίστ,1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 26:10 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 7/12 δίποντα (58,3%), 0/1 τρίποντα (0%) και 7/8 βολές (87,5%).

Σαν σύνολο, η Ball dont Lie είχε 25/67 δίποντα (37,3%), 2/20 τρίποντα (10%), 13/21 βολές (61,9%), 40 ριμπάουντ (17-23), 7 ασίστ, 18 κλεψίματα και 13 λάθη. Η JugoPlastika είχε 21/38 δίποντα (55,3%), 6/17 τρίποντα (35,3%), 13/29 βολές (44,8%), 51 ριμπάουντ (11-40), 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 29 λάθη.

Ball dont Lie (Μπέλλας): Μουλαγιάννης 1 (9 ριμπ), Μπέλλας 20, Βαγενάς 8 (8 ριμπ), Μπέρτσος 9, Κοσμάς, Τσιλιπάνης, Γασπαράτος Π. 21 (9 ριμπ), Γασπαράτος Γ. 10.

JugoPlastika (Αντωνακάκης): Κατσιφός 9, Αντωνακάκης 8 (8 ριμπ), Καπελιώτης 1, Μπέρτσιας 11 (10 ριμπ), Φούκας 12, Αγγελόπουλος 32 (19 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η επίδοση του Αγγελόπουλου!