19/11/2021
Old School 17 12 7 23 - 59 -
Κέρβεροι 12 11 16 18 - 57 -

Επιστροφή στις νίκες για τους Old School!

Στο κλειστό της All Star Arena για το πρωτάθλημα της Master League , οι Old School επέστρεψαν στα επιτυχή αποτελέσματα για το πρωτάθλημα της Master League , καθώς νίκησαν τους Κέρβερους  με 59-57 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε εξαιρετική μέρα τον Κωνσταντίνο Βλάσσιο , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες, μοίρασε ασίστ κυριάρχησε στους αιθέρες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι είχαν το τον έλεγχο , αφού προηγήθηκαν , 5-2 και 11–7, ενώ με ένα επιμέρους 6-5 έκλεισαν τη πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα έξι πόντων ,17-11  .

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ηλιάδης και η παρέα του αύξησαν τη διαφορά στους έντεκα πόντους , 23-12 , οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους 2-11 μείωσαν στους δύο , 25-23 , ενώ το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού με 29-23 .

Στη τρίτη περίοδο οι Κέρβεροι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , αφού πρώτα  έφεραν το παιχνίδι στα ίσα , 32-32 και 34-34 , πήραν τα ηνία του παιχνιδιού  με 36-39 , όπου ήταν το σκορ του δεκαλέπτου .

Η τελευταία στροφή της αναμέτρησης  θύμιζε εν πολλοίς αγώνα πυγμαχίας με το ένα χτύπημα να διαδέχεται το άλλο  .Οι Κέρβεροι αυξήσαν τη διαφορά στους πέντε πόντους ,41-46, οι Old School απάντησαν ανακτώντας το προβάδισμα , 47-46 , ενώ στη συνέχεια η πρωτοπορία στο σκορ άλλαξε τέσσερις φορές χέρια ,το  47-49 σε 50-49 και το 50-52 σε 53-52 , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα της Master League  με 59-57 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Βλάσσιος  με 17 πόντους , 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ  , ενώ για τους ηττημένους ο Γιάννης Συλιγνάκης  είχε 7 πόντους , 9 ριμπάουντ , 4 ασίστ και 1 κλέψιμο .

Οι Old School  είχαν 18/40 δίποντα , 6/24 τρίποντα , 5/9 βολές , 49 ριμπάουντ , 20 ασίστ ,  2 κλεψίματα , 4 κοψίματα  και 15 λάθη , ενώ οι Κέρβεροι είχαν 6/35 δίποντα ,11/39 τρίποντα , 12/19 βολές , 43 ριμπάουντ , 12 ασίστ , 10 κλεψίματα  και 5 λάθη .

Old School(Ηλιάδης): Κόλλιας 4 , Βλάσσιος 17 , Γαιτάνος 9 , Καρακίτσος 3 , Μπινιάρης 11 , Χατζυαργύρης 6 , Σαραντόπουλος 9 , Φιλιππόπουλος  .

Kέρβεροι(Συλιγνάκης) : Συλιγνάκης 7 , Λαρεντζάκης 21 , Ζαϊμης 5 , Γρηγοράκης  , Κοκαλάκης , Ντάγκας 12 , Χριστοδουλάκης  .

Τι μας άρεσε : Το εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο ,όσον αφορά τη διακύμανση του σκορ  !