29/01/2020
Limoges 6 20 13 20 - 59 -
ReTirees 21 15 15 15 - 66 -

Επιστροφή στις νίκες για τους ReTirees!

Οι ReTirees άφησαν πίσω την ήττα από τη Hall of Fame, επιβλήθηκαν με 66-59 της Limoges και εδραιώθηκαν στην τρίτη θέση της Elite, κοιτάζοντας, πλέον, ακόμη ψηλότερα. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι χάρη σε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη. Έτσι, ακόμη και όταν η ομάδα του Ευριπιώτη αντέδρασε, οι ReTirees διατήρησαν την ψυχραιμία τους και κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη νίκη.

Με το πόδι κολλημένο στο… γκάζι μπήκαν στο ματς οι ReTirees και κατάφεραν από πολύ νωρίς να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Με τρομερή προσήλωση στην άμυνα, κράτησαν πολύ χαμηλά τη Limoges, ενώ την ίδια στιγμή Κατιάκος και Χατούνογλου «φόρτωναν» το αντίπαλο καλάθι. Η Limoges από την πλευρά της ήταν πολύ άστοχη. Έτσι, είδε τους ReTirees από πολύ νωρίς να «χτίζουν» διψήφια διαφορά (6-21).

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Limoges έβγαλε αντίδραση. Ο Αναστόπουλος ανέλαβε δράση επιθετικά και με βοήθειες από τον Ρουμελιώτη κατάφεραν να φέρουν την ομάδα τους σε ένα καλύτερο σημείο (17-28). Παρόλα αυτά, οι ReTirees είχαν απάντηση. Μπορεί να μην ήταν το ίδιο αποτελεσματικοί με το πρώτο δεκάλεπτο, όμως διατήρησαν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα (26-36), με τον Κατιάκο να κάνει και πάλι τη διαφορά στην επίθεση.

Η… αντεπίθεση της Limoges συνεχίστηκε και στην επανάληψη, όπου και πάλι με μπροστάρη τον Αναστόπουλο πλησίασαν στους 6, 35-41. Το πιο σημαντικό για την ομάδα του Ευριπιώτη, πάντως, ήταν πως είχε καλά διαστήματα αμυντικά. Από την άλλη πλευρά, στην επιθετική εξίσωση των ReTirees είχαν προστεθεί ο Γιαμαίος και ο Τούτσης. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο του ματς και γρήγορα επανέφεραν τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους (39-51).

Στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου, ωστόσο, δεν εμφανίστηκαν ποτέ στο γήπεδο και λίγο έλειψε να το πληρώσουν ακριβά. Η Limoges τους «εγκλώβισε» με την άμυνα της, βρήκε εύκολα καλάθια στην απέναντι πλευρά του γηπέδου και μείωσε σε 51-55. Ως εκεί ήταν όμως. Οι ReTirees απάντησαν με το ίδιο… νόμισμα και πανηγύρισαν τη νίκη με το τελικό 66-59.

Η Limoges τελείωσε το ματς με 23-67 δίποντα (34.3%), 5-18 τρίποντα (27.8%), 8-13 βολές (61.5%), μάζεψε 31 ριμπάουντ (8-23), μοίρασε 6 ασίστ, έκανε 10 κλεψίματα και υπέπεσε σε 12 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι ReTirees μέτρησαν 26-66 δίποντα (39.4%), 4-11 τρίποντα (36.4%), 10-14 βολές (71.4%), 45 ριμπάουντ (13-32), 11 ασίστ, 8 κλεψίματα και 12 λάθη.

Limoges (Ευριπιώτης): Θωμαδάκης 13, Αναστόπουλος 19 (7ρ.), Δαβιλάς 12, Ρουμελιώτης 5, Καραντζούνης 2, Παναγάτος, Σταμάτης 2, Δεληγιώργης 2, Βασιλόπουλος 4 (7ρ.).

ReTirees (Κουσούλης): Σαρρής 9, Κωστούλας 7, Γιαμαίος 9, Κατιάκος 19 (19ρ.), Τσάντζαλης, Στόλης 7, Πλεξουσάκης, Τούτσης 4, Χατούνογλου 8, Δεδούσης 3.

Τι μας άρεσε: Το «εκρηκτικό» ξεκίνημα των ReTirees και η αντίδραση τους, όταν ο αντίπαλος πλησίασε στο σκορ.