06/11/2022
Το Τρίτο Φύλο 9 11 12 13 - 45 -
Beerokoillers 13 7 7 23 - 50 -

Επιστροφή στις νίκες για τους Beerokoillers!

Στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Development League, οι Beerokoillers επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, καθώς όντας καλύτεροι στη τελευταία στροφή της αναμέτρησης νίκησαν Το Τρίτο Φύλο με σκορ 45-50 .

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι παίζοντας εκπληκτική άμυνα πήραν προβάδισμα στο σκορ με 5-13. Οι γηπεδούχους αντέδρασαν, έτρεξαν ένα  σερί 4-0 και έκλεισαν τη περίοδο στο -4(9-13) .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά(14-13).  Η ομάδα του Μανδηλαρά στην συνέχεια ανέκτησε ξανά τα ηνία στον αγώνα παίρνοντας βραχεία κεφαλή με 18-19. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε  τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία με σκορ  20-20.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου ο φωτεινός πίνακας στο κλειστό των Μελισσίων έδειχνε το ισόπαλο 23-23. Τα καλάθια των Μήτσιου(4π) και Χαϊδεμένου(2π)  κατάφεραν να δώσουν ανάσα και προβάδισμα 7 πόντων στους γηπεδούχους(30-23). Η προτελευταία στροφή της αναμέτρησης έκλεισε για τους Beerokoilers σε θέσης ισχύος με σκορ 32-27 .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Beerokoillers κατέθεσαν στο παρκέ όλες τις μπασκετικές αρετές τους. Με πρώτο βιολί τον Νεοφύτου ο οποίος  πραγματοποιούσε εξαιρετική εμφάνιση και στις δύο πλευρές του γηπέδου, πετυχαίνοντας 14 από τους 23 συνολικά πόντους της ομάδας, κατάφεραν να κατακτήσουν μια παλληκαρήσια και συνάμα άκρως σημαντική νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, με σκορ 45-50 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Νεοφύτου με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ ενώ για τους ηττημένους ο Γιάννης Καρυτιανός είχε 15 πόντους και 14 ριμπάουντ .

Οι Boirokoillers είχαν 14/40 δίποντα, 1/21 τρίποντα, 19/28 βολές, 51 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/51 δίποντα, 3/22 τρίποντα, 4/13 βολές, 48 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 7 λάθη .

Το Τρίτο Φύλο(Δεληγιάννης): Γεωργάκης 12, Γκάτζιας 2, Δεληγιάννης, Καρυτιανός 15, Καστρίνιος 8, Μήτσιου 6, Πανάγος 5, Παππάς, Τσανικίδης 4, Χαϊδεμένος 5 .

Beerokoillers(Κωνσταντίνος Μανδηλαράς) : Αχιλέ 12, Κατσίκης 4, Κωνσταντίνος Μανδηλαράς, Δημήτρης Μανδηλαράς 3, Νεοφύτου 20, Ψαλτόπουλος 1, Ψεματίκας 2

Τι μας άρεσε : Η εκπληκτική εμφάνιση του Νεοφύτου στη τέταρτη περίοδο !