57
45ers 15 12 14 20 - 57 -
Patras Havalakers 24 19 20 20 - 83 -

Επιστροφή στις νίκες με 30αρα οι Havalakers!

Το ματς που διεξήχθη το βράδυ της Τετάρτης, μετατράπηκε σε παιχνίδι διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού η ομάδα του Ροκανά έκανε πάρτι και έστειλε στο καναβάτσο τους 45ers με το συντριπτικό σκορ 57-83, δείχνοντας με τον τρόπο αυτό, ότι δικαίως είναι 1 από τα φαβορί για την κατάκτηση του κυπέλλου!

Η αρμάδα που ακούει στο όνομα Havalakers έδειξε τα δόντια της από το 1ο δεκάλεπτο. 8 πόντους είχε ο Λυκούδης που δεν είχε αντίπαλο στο ζωγραφιστό, ενώ από 6 πόντους είχαν οι Παπαδόπουλος και Σύψας για το τελικό 11-24 των πρώτων 10 λεπτών. 3 πόντους για τους γηπεδούχους είχε ο Γραμματικόπουλος.

Τους 19 πόντους (!) έφτασε η διαφορά στην 2η περίοδο. Με αποφασιστικότητα και μπόλικη όρεξη για μπάσκετ, οι «χαβαλέδες» ουσιαστικά σφράγισαν το παιχνίδι και μαζί με αυτό την νίκη Τον χαβά του με 10 πόντους συνέχισε ο Λου, ενώ 5 πόντους είχε ο Λυκούδης. Για τους 45ers 2 δύσκολα καλάθια είχε ο Ηλιόπουλος αλλά that was all για την ομάδα των Γκοτσόπουλων.

Στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά 20άρισε. Οι Havalakers πάτησαν περισσότερο το γκάζι και μετέτρεψαν το παιχνίδι σε ένα μίνι σόου. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο πάντα συνεπής Χρυσανθόπουλος με 11 πόντους μεταξύ των οποίων και 1 τρίποντο. 6 είχε ο Σύψας και 1 τρίποντο ο Παπαδόπουλος. Στην αντίπερα όχθη, 4 πόντους είχε ο Γιάννης Γκοτσόπουλος ενώ από 3 οι Κρίβας και Κολιός.

Με τον πίνακα να δείχνει 37-63, το 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. 8 πόντους είχε ο captain Rocko για τους «χαβαλέδες» ενώ από 5 Παπαδόπουλος και Χρυσανθόπουλος. 6 πόντους είχε ο Μπουζιάνης για τους 45ers και το τελικό 57-83, με το οποίο οι φιλοξενούμενοι συνέτριψαν τους γηπεδούχους.

Mvp του αγώνα ήταν ο Νίκος Παπαδόπουλος με 24 πόντους, 11 ριμπάουντ (0-11), 3 ασίστ και 4 λάθη σε 37:15 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 4/6 δίποντα (66,7%), 4/7 τρίποντα (57,1%) και 4/4 βολές (100%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λεωνίδας Γκοτσόπουλος με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ (2-7), 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος σε 19:33 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 4/12 δίποντα (33,3%) και 1/2 τρίποντα (50%).

Σαν σύνολο, οι 45ers είχαν 25/78 δίποντα (32%), 1/10 τρίποντα (10%), 4/10 βολές (40%), 47 ριμπάουντ (18-27), 9 ασίστ, 8 κλεψίματα και 9 λάθη. Οι Havalakers είχαν 16/31 δίποντα (51,6%), 12/32 τρίποντα (37,5%), 15/21 βολές (71,4%), 47 ριμπάουντ (7-40), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 17 λάθη.

45ers(Μελεντζόπουλος): Γκοτσόπουλος Γ. 2, Ηλιόπουλος 6, Σάντας, Γκοτσόπουλος Λ. 11(9 ριμπ), Κολός 7, Λαμπρόπουλος 2, Κρίβας 12 (11 ριμπ), Γραμματικόπουλος 7, Μπουζιάνης 8 (9 ριμπ), Νικολάου 2.

Havalakers(Ροκανάς): Παπαδόπουλος 24 (11 ριμπ), Χρυσανθόπουλος 20 (9 ριμπ), Κυρσανίδης, Τζέλης, Λυκούδης 13 (9 ριμπ), Μακρής (7 ριμπ), Κωνσταντακόπουλος 3, Ροκανάς 9, Σύψας 14.

Τι μας άρεσε: Η δυναμική και η επιβλητικότητα των «χαβαλέδων»!