55
Old Stars 6 20 13 10 - 49 -
Aces 12 6 18 19 - 55 -

Επιστροφή στις νίκες οι Aces!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό του Αγίου Νικολάου για το πρωτάθλημα της Development, οι Aces διπλασίασαν τις νίκες τους επι των Old Stars, καθώς πραγματοποιώντας εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο πήραν μια σπουδαία νίκη με σκορ 49-56. Η ομάδα του Μπατζάκα βρίσκεται στην 9η θέση και ευελπιστεί αυτή η επιτυχία να αποτελέσει εφαλτήριο για έναν καλύτερο δεύτερο γύρο. Στον αντίποδα, οι Old  Stars παρέμειναν στη 10η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 3-11.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ του Αγίου Νικολάου με κύριο στόχο να μην επιτρέψουν στον αντίπαλο να συνδεθεί με το δικό τους καλάθι και τα κατάφεραν, καθώς τους περιόρισαν στους μόλις 6 πόντους σε 10 αγωνιστικά λεπτά. Η εξαιρετική απόδοση των Γιαζιτζόγλου και Μπατζάκα αποτέλεσε προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, καθώς ηγήθηκαν των προσπαθειών των Aces με 4 πόντους ο καθένας. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Βερώνης, Τζώρτζος και Καπράλος πέτυχαν από 2. Το πρώτο δεκάλεπτο τελειωσε, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 6-12

Το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι Old γύρισαν εντελώς τον διακόπτη, πέτυχαν δέκα αναπάντητους πόντους (16-12) και έκλεισαν εν τέλει το ημίχρονο προηγούμενοι με σκορ 26-18. Ο Βερώνης(7π) πλήγωσε τους Aces από την περιφέρεια, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Καπράλος(5π). Οι Γιώργος Κοντακιώτης(2π), Μπατζάκας(2π) και Θεοφάνης(2π) σκόραραν τους 6 πόντους των φιλοξενούμενων.

Στo τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Δουκάκη κράτησε τα ηνία στο σκορ, καθώς οδηγήθηκε στη τελευταία στροφή του παιχνιδιού έχοντας προβάδισμα τριών πόντων με σκορ 39-36. Ο Πουμπουρίδης με 8 πόντους στο διάστημα αυτό πλήγωσε τους Aces τόσο από το ζωγραφιστό, όσο και έξω από τη γραμμή των 6,75, ενώ είχε ως άξιο συμπαραστάτη τον εξαιρετικό Βασίλη Βερώνη. Στην αντίπερα όχθη, ο Μπατζάκας(7π) ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του, αποτελώντας τον κύριο λόγο που η ομάδα του έμεινε σε απόσταση μιας κατοχής από τον αντίπαλο της.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές με το παιχνίδι του πρώτου γύρου, με τους Old να φτάνουν  για δεύτερη φορά τη φετινή αγωνιστική χρονιά κάτω από τη βρύση, αλλά να μην πίνουν νερό. Οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Μπατζάκα, Μουστακάτο και Γιαζιτζόγλου να ηγούνται την προσπαθειών  τους, κατάφεραν να πάρουν μια μεγάλη νίκη για το πρωτάθλημα της Development League με σκορ 49-55.

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP ο Άγγελος Γιαζιτζόγλου με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Βασίλης Βερώνης είχε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 7 κλεψίματα και 1 κόψιμο.

Οι Aces είχαν 18/48 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 13/28 βολές, 37 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 14 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 19 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/36 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 12/24 βολές, 40 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 13 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 25 λάθη .

Old Stars(Δουκάκης): Βερώνης 16, Γεωργούσης 6, Δουκάκης, Δρακόπουλος, Καπράλος 10, Πουμπουρίδης 9, Τζιόπας 4.

Aces(Στεργιόπουλος) : Γιαζιτζόγλου 11, Θεοφάνης 8, Θεοχάρης, Κοζανίδης 2, Νίκος Κοντακιώτης, Γιώργος Κοντακιώτης 4, Λεοντιάδης, Μουστακάτος 12, Μπατζάκας 18.

Τι μας άρεσε : Η απόδοση των νικητών στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αλλά και η ηγετική παρουσία των Γιαζιτζόγλου και Μπατζάκα!