05/03/2020
Baca Juniors BC 5 9 20 11 - 45 -
Capital Con-Trolls 10 14 9 17 - 50 -

Επιστροφή στις νίκες οι Capital Con-Trolls!

Το βραδάκι της Τετάρτης 4 Μαρτίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, οι Capital Con-Trolls παρά το αρχικό μούδιασμα , επικράτησαν δύσκολα με 45-50 της μαχητικής Baca Juniors και διατήρησαν την πρώτη θέση του πρώτου ομίλου της D1.

Η Baca μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 5 πόντους του Δημητρούλια, όμως οι Capital μετά απο έξι λεπτά ανομβρίας και τους Χαλκιά(4),Λυκογιάννη(4) και Μαρζάβα να σκοράρουν πέρασαν μπροστά με 5-10.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους ερυθρόλευκους να προσπαθούν να μειώσουν με τρίποντο του Αρβανίτη και δίποντο του Κοττέα, αλλά οι φιλοξενούμενοι με Χαλκιά(4),Μπομπόκη, Φουρτάκα και Θεοδώρου να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι έφτασαν σε double score (10-20). Στην συνέχεια Δημητρούλιας, Κοττέας από την μία και Μαρζάβας με τέσσερις πόντους από την άλλη διαμόρφωσαν το 14-24 σκορ ημιχρόνου.
Στα πρώτα πέντε λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου οι Capital κρατούσαν το προβάδισμα με Ξανθάκη,Μαρζάβα και Λυκογιάννη να δίνουν λύσεις, ενώ για την Baca, Δημητρούλιας,Σιαχάμης και Κοττέας μείωναν σε 21-29. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπισαν δυσκολίες στο σκοράρισμα βάζοντας μόνο δύο καλάθια με Χαλκιά και Λυκογιάννη, με αποτέλεσμα η Baca που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της, με πρωταγωνιστή τον Κοττέα με 6 πόντους και βοήθειες από Δημητρούλια(4) και Κασφίκη να γυρίσει το ματς προηγούμενη με 34-33!
Εξαιρετικό πεντάλεπτο έκαναν οι Capital μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο. Δέχτηκαν μόνο ένα καλάθι από τον Κασφίκη, ενώ στην επίθεση βρίσκοντας 13 πόντους με Μαρζάβα(5), Χαλκιά(4), Ξανθάκη και Λυκογιάννη έγιναν ξανά τα αφεντικά του αγώνα(36-46). Η Baca ξέμενε από δυνάμεις κι έκανε την απέλπιδα προσπάθεια για ανατροπή με 7 πόντους του Σιαχάμη και δίποντο του Κασφίκη, για να έρθουν Χαλκιάς και Θεοδώρου να υπογράψουν την νίκη των Capital με 45-50!
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ευάγγελος Χαλκιάς με 16 πόντους, 17 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Κοττέας με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 τάπες.
Συνολικά η Baca είχε 15 – 47 δίποντα, 3– 11 τρίποντα, 6 – 10 βολές, κατέβασε 33 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη. Οι Capital είχαν 23 – 56 δίποντα, 1– 9 τρίποντα, 1– 11 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.
Baca Juniors (Κασφίκης): Κασφίκης 6, Αρβανίτης 3(3ασ.), Κοττέας 13 (7ρ.), Κατσιάδας, Σιαχάμης 9 (3κλ.), Γεωργόπουλος( 9 ρ.), Δημητρούλιας 14 (7ρ.).
Capital Con-Trolls(Παπαχριστόπουλος):Μαρζάβας 12 (3ασ.), Παπαχριστόπουλος, Μπομπόκης 2, Θεοδώρου 4 (4κλ.), Ξανθάκης 4 (6ρ.), Χαλκιάς 16 (17ρ.), Λυκογιάννης 10(8ρ.), Κατσάτσος, Φουρτάκας 2.
Τι μας άρεσε: Εξαιρετικό το κλίμα του αγώνα και σημαντική η υπεροπλία των Capital στα ριμπάουντ (48-33).