30/11/2023
Lyonmen 15 11 18 23 - 67 -
Vatos Krokos 12 12 14 10 - 48 -

Επιτέλους είδαμε πραγματικούς Lyonmen!

Τους περιμέναμε, εκείνοι περίμεναν τον... Σιαμήτρο και με συλλογική προσπάθεια οι Lyonmen έδειξαν ένα καλό πρόσωπο απέναντι στους πάντα υπολογίσιμους Vatos Krokos, κερδίζοντας με σκορ 67-48.

Με ένα δυναμικό ξεκίνημα του Κουκουβάκη μπήκαν στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι του Χατζηαράπη, ενώ οι Vatos Krokos αν και φάνηκαν λίγο... μουδιασμένο στην αρχή, έδωσαν τα ηνία στον Αμαργιανό και αυτός πολύ όμορφα μείωσε στο 15-12 πρώτου δεκαλέπτου. Μια... τρίποντα του Μπιστούνα από τη γωνία και η ανεβασμένη διάθεση του Χριστόπουλου έβαλαν "φωτιά" στο παιχνίδι (21-21) λίγο πριν το τέλος, με τους Lyonmen να απαντούν με τρίποντο του Ρεντίφη και το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 26-24 για Lyonmen.

Μακράν το καλύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν το τρίτο, με τους Χριστόπουλο από Vatos και Αποστολόπουλο από Lyonmen να βγαίνουν μπροστά και να προσθέτουν το όνομά τους στο μπλοκάκι του σκορ, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 44-38. Είχαν κάνει κάτι παραπάνω από... ενάμιση βήμα! Δεν ήθελαν λοιπόν οι παίκτες του Χατζηαράπη να αφήσουν τη μεγάλη ευκαιρία να πάρει χαμένη και με τον Τζιγκουνάκη και τον Κουκουβάκη οδηγούν, πήραν τη νίκη με τελικό σκορ 67-48.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Κουκουβάκης με 19 πόντους,6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα. Από τους Vatos ξεχώρισε ο Παναγιώτης Αμαργιανός με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 14/36 δίποντα, 10/19 τρίποντα, 9/12 βολές, 35 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/36 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 9/12 βολές, 29 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 15 λάθη.

Lyonmen (Χατζηαράπης): Αποστολόπουλος 7, Δημητρίου 4, Κουκουβάκης 19, Ρεντίφης 8, Σιαμήτρος 9, Τζιγκουνάκης 16, Τζουβάνας 2, Τσιάκας 2.

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Αμαργιανός 14, Βιντζηλαίος 11, Διακάτος 2, Καλλίτσας 9, Λάζος, Μπιστούνας 6, Χριστόπουλος 6.

Τί μας άρεσε: Η αθόρυβη δουλειά του Τζουβάνα!