26/11/2023
Αναλώσιμοι 9 16 17 14 - 56 -
Λύκοι 12 9 8 16 - 45 -

Επιτέλους νίκη για τους Αναλώσιμους!

Επιστροφή στις νίκες μετά από πέντε συνεχόμενες ήττες στον τέταρτο όμιλο της Evolution League για τους Αναλώσιμους, καθώς στα πλαίσια της όγδοης αγωνιστικής κέρδισαν τους Λύκους με 56-45 στο κλειστό του Σπάρτακου.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Λύκοι στο παιχνίδι, καθώς με 4 πόντους του Ιατρού και δίποντα των Αλέξανδρου Καρακώστα - Κούβελα, προηγήθηκαν με 0-8 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 4 βολές του Καστανιά και 3 πόντους του Χρηστακάκου, μείωσαν στους 3, 9-12!

Στη δεύτερη περίοδο ο Μανώλης πήρε μπρος και με 8 δικούς του πόντους και 6 του Χρηστακάκου, έβαλαν τους Αναλώσιμους σε θέση οδηγού με 25-21. Ο Κούβελας ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα, πετυχαίνοντας τους 6 από τους 9 πόντους της ομάδας του.

Μια επανάληψη της δεύτερης περιόδου παρακολουθήσαμε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 πόντους του Χρονόπουλου και 4 του Μπέλλου, το συγκρότημα του Νικολόπουλου έχτισε διψήφια διαφορά 13 πόντων, 42-29. Πολλές χαμένες βολές σε εκείνο το σημείο για τους Λύκους, έχοντας 9/22, με τον Ιατρού να ξεχωρίζει με τους 5 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 42-29!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Αναλώσιμοι άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Μανώλη, Χρηστακάκο και Μεϊντάνη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 56-45. Για τους Λύκους στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για τη μεγάλη ανατροπή οι Αλέξανδρος Καρακώστας, Ιατρού, Σάββας και Κούβελας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/27 βολές, 20/37 δίποντα και 1/26 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/26 βολές, 16/43 δίποντα και 1/16 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Betsson MVP των Αναλωσίμων ο Μανώλης με 17 πόντους, έχοντας 3/6 βολές, 7/9 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Λύκων ο Ιατρού με 16 πόντους (double-double), έχοντας 4/12 βολές, 6/11 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης, Νικολόπουλος 2, Μανώλης 17, Ντούγιας 2, Μπέλλος 6, Μεϊντάνης 2,  Χρηστακάκος 16 (1), Λιάσκας, Καστανιάς 5, Χρονόπουλος 6, Λιάσκας

Λύκοι (Ιατρού): Πάτρας 4 (1), Σάββας 7, Κούβελας 10, Χαροκόπος, Δρόσος, Καχριμάνης, Καρακώστας Ανδρ., Καρακώστας Αλεξ. 8, Ιατρού 16

Τι μας άρεσε: Η αμυντική λειτουργία των Αναλωσίμων σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο!