28/05/2023
Paraliers 19 20 7 16 - 62 -
Indians 9 16 23 8 - 56 -

Επιτέλους η πρώτη νίκη για τους Paraliers!

Το βράδυ της Κυριακής στα Μελίσσια οι Paraliers πέτυχαν την παρθενική τους νίκη στην Summer Evolution League, επικρατώντας των Indians με 62-56 σε ένα πολύ ποιοτικό παιχνίδι. Το ορθολογικό στυλ παιχνιδιού των Paraliers υπερίσχυσε τελικά του ελεύθερου μπάσκετ των Indians που επέστρεψαν από διψήφιες διαφορές, αλλά λύγισαν στο φινάλε.

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι μετέπειτα νικητές, χτίζοντας διψήφιο προβάδισμα από νωρίς με πρωταγωνιστές τους Ηλιόπουλο (6π.), Κωστή (5π.), Κατσαλίγκο (3π.), Βαντή (3π.) και Σωτηρόπουλο (2π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν στα πρώτα λεπτά οι Ινδιάνοι, παρά την προσπάθεια των Βασιλάκου (3π.), Μάγκου (2π.), Μητσάκου (2π.) και Μαμάκου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 19-9.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι Indians βρήκαν τα πατήματά τους, σκοράροντας με μεγαλύτερη συνέπεια, χάρη στους Μπαλτά (8π.), Μάγκο (3π.), Μητσάκο (2π.) και Μαμάκο (2π.). Στην αντίπερα όχθη, ωστόσο, οι Paraliers παρέμειναν πιο αποτελεσματικοί, διατηρώντας το διψήφιο προβάδισμα στου δρόμου τα μισά, βρίσκοντας λύσεις από τους Κωστή (7π.), Σωτηρόπουλο (5π.), Βαντή (4π.) και Μπραιμνιώτη (3π.). Σκορ ημιχρόνου, 39-25.

Μετά την ανάπαυλα, οι Indians μεταμορφώθηκαν αμυντικά, βρήκαν ρυθμό πίσω από τα 6,75μ και με σπουδαία αντεπίθεση διαρκείας ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση. Εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Μάγκος (11π.), ενώ πολύτιμες βοήθειες προσέφεραν και οι Μπαλτάς (4π.), Βασιλάκος (4π.), Μαμάκος (2π.) και Μητσάκος (2π.). Το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα διένυσαν οι γηπεδούχοι, δείχνοντας σημάδια χαλάρωσης. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 46-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Paraliers βρήκαν και πάλι τον καλό τους εαυτό και με σκεπτόμενο μπάσκετ ξανά βρέθηκαν σε θέση οδηγού. Το δίδυμο Βαντής (9π.) - Κωστής (7π.) φώναξε “παρών” την κρίσιμη ώρα, οδηγώντας την ομάδα τους στην πρώτη καλοκαιρινή νίκη. Οι Indians δεν κατάφεραν τελικά να κεφαλαιοποιήσουν την σπουδαία τους ανατροπή, σκοράροντας μόλις 8 πόντους στην κρίσιμη τελευταία περίοδο.

Στο τέλος του αγώνα, οι Paraliers είχαν 14/47 δίποντα, 7/21 τρίποντα και 13/28 βολές. Μάζεψαν 61 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Indians είχαν 17/42 δίποντα, 6/32 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φοίβος Κωστής με 19 πόντους και double-double, έχοντας 7/17 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 2/6 βολές. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Μάγκος με 18 πόντους και double-double, έχοντας 2/6 δίποντα, 4/16 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Paraliers (Βαντής): Βαντής 16 (3), Ηλιόπουλος 10 (3), Κατσαλίγκος 5, Κωστής 19 (1), Μπραιμνιώτης 3, Σωτηρόπουλος 9 (1), Φορτσάκης.

Indians (Τσίτσιρας): Βασιλάκος 8 (1), Μάγκος 18 (4), Μαμάκος 8, Μητσάκος 6, Μπαλτάς 16 (1), Παυλής, Φαραός.

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ των δύο ομάδων.