24/02/2020
Tebelwolves 11 6 14 22 - 53 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 11 17 18 10 - 56 -

Επιτέλους κέρδισαν οι Ανυπότακτοι Γαλάτες!

Αν και έπαιξαν με την φωτιά, οι Ανυπότακτοι Γαλάτες κατάφεραν να λυγίσουν τους Tebelwolves με 53-56 για την 15η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League, παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα όσον αφορά την παραμονή.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 11-11. Για τους Tebelwolves τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Γεράνιος (4π) – Καραγρηγορίου (3π), ενώ για τους φιλοξενούμενους από 3 πόντους έβαλαν οι Καζάνας, Μαντάς και Σταθάτος.

Στην δεύτερη περίοδο οι Ανυπότακτοι Γαλάτες κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με τους Γαλάνη – Σταθάτο να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα, έχτισαν διψήφια διαφορά 13 πόντων, 15-28. Το σκορ του πρώτου μέρους, 17-28, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Πενταγιώτης με το τρίτο του προσωπικό καλάθι, ενώ νωρίτερα 2 πόντους έβαλε ο Μασοκώστας.

Με τον Λαδά να παίρνει μπρος και να πετάει φωτιές στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου όπου σημείωσε 16 πόντους, οι Γαλάτες ξέφυγαν στους 17, 17-34, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +15, 31-46. Το δίδυμο Πενταγιώτη – Καραγρηγορίου προσπάθησε να κρατήσει όρθιους τους Λύκους σε εκείνο το κομμάτι του αγώνα με 8 και 6 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 31-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Tebelwolves κατάφεραν από το -17 (31-48) να πλησιάσουν στους 2, 51-53, 1:30 για την λήξη μετά από 12 πόντους του Καραγρηγορίου, 5 του Χαρικιόπουλου και 3 του Μασοκώστα. Ωστόσο, ο Μαντάς φώναξε παρών στο πιο κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού και με 6 δικούς του πόντους, αλλά και 4 του Καζάνα, οδήγησαν την παρέα τους στη νίκη με 53-56.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/14 βολές, 14/41 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 16 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 7/10 βολές, 14/35 δίποντα και 7/29 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Tebelwolves ο Καραγρηγορίου με 21 πόντους, έχουμε 6/7 βολές, 3/5 δίποντα και 3/12 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη. Κορυφαίος για τους Γαλάτες ο Καζάνας με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 5/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Καρπούζος, Καραγρηγορίου 21 (3), Τζερεμές, Χαρικιόπουλος 7 (1), Μασοκώστας 7, Καραδήμας, Πενταγιώτης 14 (2), Γεράνιος 4

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Σιμιτζής): Μαντάς 11 (2), Ανδρικόπουλος Τζ. 6,  Γαλάνης 5 (1), Φώτου, Καζάνας 11, Ανδρικόπουλος Τασ., Λαδάς 17 (2), Σταθάτος 6 (2)

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη επιστροφή των Tebelwolves στα τελευταία λεπτά!