21/01/2020
Kinglooney Tunes 9 11 8 7 - 35 -
Houston Problems 13 7 12 14 - 46 -

Επιτέλους νίκη για τους Houston Problems!

Το απόγευμα της Κυριακής, 19 Ιανουαρίου, στο κλειστό γήπεδο του Seven, οι Houston Problems, κάνοντας ίσως το καλύτερο φετινό τους παιχνίδι, επικράτησαν με 35 – 46 των άστοχων Kinglooney Tunes, παίρνοντας την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της D2.

Οι Problems ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα βρίσκοντας λύσεις από Τσουραπά , Ελευθερίου και Παύλου(4), αλλά η Tunes με 5 πόντους του Μασούρου και βοήθειες από Βασιλούνη και Κατσαραγάκη ισοφάρισαν 9-9.Ο Παύλου και Σταυρόπουλος πέτυχαν από ένα καλάθι και έδωσαν ξανά προβάδισμα στην ομάδα τους 9– 13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Tunes μπήκαν με σπασμένα τα φρένα και με 6 συνεχόμενους πόντους του Μασούρου και βολές από Βασιλούνη και Κατσαραγάκη πέρασαν μπροστά με 17 – 13. Στη συνέχεια όμως οι Problems πάτησαν και πάλι καλύτερα και με Λαλαούνη, Παύλου και Αυγερινό πήραν ξανά το προβάδισμα ενώ ο Μασούρος με μία βολή διαμόρφωσε το 20 – 20 σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να βρίσκουν δύο καλάθια με Αλεξόπουλο και Βασιλούνη, όμως οι Ρroblems με 4 πόντους του Λαλαούνη και βοήθειες από Αυγερινό, Παύλου και Παπαϊωάννου πήραν προβάδισμα με 24 – 29. Ο Κατσαραγάκης με δύο καλάθια μείωσε στον πόντο ενώ Λαλαούνης και Παύλου πρόσθεσαν ακόμα 3 πόντους για τους φιλοξενούμενους (28 – 32.).

Τρομερό ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο έκαναν οι Houston Problems και με Παύλου, Αυγερινό να πετυχαίνουν από 4 πόντους και μία βολή του Ελευθερίου φάνηκαν να καθαρίζουν το ματς (28 – 41.). Οι Tunes έριξαν την τελευταία τους ζαριά με 4 πόντους του Μασούρου και τρίποντο του Τσέλιου όμως Παύλου με 3 πόντους και δύο βολές του Λαλαούνη διαμόρφωσαν το τελικό 35 – 46.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Παύλου με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημοσθένης Μασούρος με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ , 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Συνολικά οι Kinglooney είχαν 10/39 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 6/18 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Οι Problems είχαν 17/41 δίποντα, 1/16 τρίποντα, 9/18 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Kinglooney Tunes (Μασούρος): Ρετσίνας, Παυλής, Κατσαραγάκης 7, Βασιλούνης 6(13ρ.), Αλεξόπουλος 2 (6ρ.), Κούτρης, Τσέλιος 5, Αραπογιάννης, Μασούρος 15 (8ρ.).

Houston Problems (Σταυρόπουλος): Σταυρόπουλος 2, Παπαϊωάννου 2, Χάλκης, Τσουραπάς 3, Λαλαούνης 9 (7ρ.), Παύλου 18 (6ρ.), Ελευθερίου 4 (9ρ.), Αυγερινός 8.

Τι μας άρεσε: Η παρουσία του Δημήτρη Λαλαούνη που ανέβασε την ποιότητα των Problems, καθώς και η απόλυτη συγκέντρωση που είχαν σε όλο το ματς.