52
LazerWolves 13 20 16 7 - 56 -
Hawks 9 21 10 12 - 52 -

Επιτέλους νίκη οι Lazers!

Οχτώ αγωνιστικές περίμεναν οι Lazers για να γευτούν την νίκη! Και το βράδυ της Κυριακής, τελευταία αγωνιστική για το 2019, ήρθε η μεγάλη στιγμή τους! Στο κλειστό γήπεδο Μπόθος του Περιστερίου κέρδισαν τους Hawks με 56-52!
Το ματς ξεκίνησε νωχελικά για τις δύο ομάδες οι οποίες στα πρώτα πέντε λεπτά δυσκολεύονταν να σκοράρουν. Από το 4'40 όπου και σημειώθηκε το 2-5 για τους Hawks οι Lazers με ένα τρίποντο ντεμαράζ πέρασαν μπροστά με τέσσερις, 13-9, το οποίο ήταν σκορ πρώτου δεκαλέπτου. Ο Αντωνακόπουλος (6π. /2 τρ.) και ο Μοσχάκης (5π. / 1 τρ.) ξεχώρισαν για τους Lazers, ενώ οι Hawks είχαν πέντε διαφορετικούς σκόρερ.
Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες άλλαξαν πρόσωπο, πήραν πιο ορθολογικές προσπάθειες, έβγαλαν ωραίους συνδυασμούς και σκόραραν κατά βούληση! Παρόλα αυτά, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει της άλλης. Επιμέρους σκορ στην δεύτερη περίοδο 20-21 με το ημίχρονο να λήγει 33-30. Μεγάλο παιχνίδι από τον Ασημομύτη με εννέα πόντους για τους γηπεδούχους, ο Μάργαρης από τους Hawks εντυπωσίασε με δέκα πόντους!
Στην τρίτη περίοδο οι Lazers φάνηκαν αποφασισμένοι να κάνουν την παρθενική τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα! Αποτέλεσμα αυτού ήταν στο πέμπτο λεπτό της περιόδου να φτάσουν την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από δέκα πόντους, 42-31. Οι Hawks έδειχναν να μην μπορούν να αντιδράσουν και το σκορ στην τρίτη περίοδο ήταν 49-40. Ασημομύτης (5) και Μοσχάκης (4) συνέβαλαν σε αυτό το αποτέλεσμα από μεριάς Lazers, ο Συμεωνίδης με εφτά πόντους κράτησε όρθιους τους άσπρους”!
Και πάμε στην τέταρτη περίοδο όπου οι παίκτες των Hawks μπήκαν στο παρκέ έτοιμοι για ανατροπή! Η άμυνα τους ήταν υποδειγματική (κράτησαν τους Lazers άποντους για σχεδόν εφτά λεπτά), έφτασαν σε απόσταση αναπνοής 49-48 με 3’20” να απομένουν, πέρασαν μπροστά με έναν 51-52 με 2’36” για το τέλος αλλά δεν κατάφεραν να κερδίσουν! Οι Lazers με πέντε πόντους αναπάντητους πήραν τελικά την νίκη με 56-52! Την διαφορά για τους νικητές την έκανε ο Καραφαντής, που με τρίποντο του έδωσε πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του, συνολικά όλοι οι Hawks ήταν καλοί σε αυτό το διάστημα με τον Μάργαρη να πετυχαίνει έξι πόντους.
Μvp  ανακηρύχθηκε ο Μάρκος Ασημομύτης με 16 πόντους (6/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 4/5 βολές), 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και κανένα λάθος. Από τους αντιπάλους ο Αβραάμ Συμεωνίδης με 11 πόντους (4/8 δίποντα και 3/4 βολές), 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 6 λάθη και 2 μπλοκ.
Συνολικά οι Lazers είχαν 17/49 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 4/7 βολές, 37 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 10 κλεψίματα, 17 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Hawks είχαν 15/38 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 10/16 βολές, 45 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 11 κλεψίματα, 19 λάθη και 2 τάπες.
Lazers (Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος 10 (2), Μοσχάκης 9 (1), Καπποδίστριας, Γιαννόπουλος 4 (7 ριμπ.), Ασημομύτης 16 (10 ριμπ.), Τσάκωνας 14 (2), Καραφαντής 3 (1 τρ. 4 κλ. 2 μπ.), Παπαδημητρίου.
Ηawks (Mατζώρος): Παπανικόλας 8, Σαμαρτζής 8 (1 τρ. 11 ριμπ.), Συμεωνίδης 11 (6 ασ. 5 κλ. 2 μπ.), Ματζώρος, Μάργαρης 18 (2 τρ. 9 ριμπ.), Αρχοντόπουλος 5, Χλεμπάκος 2.
Τι μας άρεσε: Οι επιδόσεις από τους Ασημομύτη και Μάργαρη.