23/02/2022
Μπεκρίμ Team - - - - - 57 -
Bar Χελώνα - - - - - 41 -

Επιτέλους νίκη για την Mπεκρίμ Team

Στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής της Development League η Μπεκρίμ Team αναμετρήθηκε με την BarΧελώνα. Το παιχνίδι ήταν κοντινό μέχρι και το 3ο δεκάλεπτο. Ύστερα, η Μπεκρίμ με πρωτεργάτες Τσερκέζη και Φράγκο δημιούργησε μια μεγάλη διαφορά που οδήγησε στην τελική επικράτηση των γηπεδούχων. 57-41 ήταν το τελικό σκορ!

Στην πρώτη περίοδο, οι 2 ομάδες μπήκαν με πάθος στο παιχνίδι και διάθεση. Η ΜπεκρίμTeam προηγήθηκε με διαφορά 6 πόντων στο τέλος αυτής (12-6). Ο Τσερκέζης με 4 πόντους σε αυτό το διάστημα διακρίθηκε για την ΜπεκρίμTeam, ενώ ο Σπανός έμοιαζε να παλεύει μόνος για να κρατήσει την BarΧελώνα στο παιχνίδι, αφού σημείωσε όλους τους πόντους της ομάδας του.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Σπανός συνέχισε την καλή του παρουσία και με άλλους 6 προσωπικούς πόντους μείωσε τη διαφορά, με αποτέλεσμα οι 2 ομάδες να οδηγηθούν στο ημίχρονο σε απόσταση 3 πόντων υπέρ της ΜπεκρίμTeam (21-18). Στο διάστημα αυτό, το σκοράρισμα μοιράστηκε ανάμεσα στους παίκτες της Μπεκρίμ

Στην τρίτη περίοδο, το σκοράρισμα άνοιξε για τις 2 ομάδες, οι οποίες μπήκαν με διάθεση να τρέξουν το γήπεδο και να σημειώσουν αρκετά καλάθια. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Μπεκρίμ Team να προηγηθεί με 6 πόντους στο τέλος της περιόδου (40-34). Ο Φράγκος με 8 πόντους διακρίθηκε για την ομάδα της Μπεκρίμ, ενώ ο Λαμπρόπουλος συνδέθηκε με το καλάθι στην Τρίτη περίοδο, μιας και σημείωσε 7 πόντους για την ομάδα της BarΧελώνα.

Στο τέταρτο  και τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα της BarΧελώνα δεν κατάφερε να ανατρέψει το παιχνίδι. Αντίθετα, η ΜπεκρίμTeam φάνηκε πιο ψύχραιμη, σημείωσε τα καλάθια που έπρεπε και επικράτησε με τη διαφορά των 16 πόντων στο τέλος του αγώνα (57-41). Ο Τσερκέζης με 6 πόντους σε αυτό το διάστημα διακρίθηκε για τους νικητές, ενώ ο Σταθόπουλος με 4 πόντους διακρίθηκε για τους ηττημένους στο διάστημα αυτό.

Mvp του αγώνα ήταν ο Βασίλης Τσερκέζης με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ (0-6), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 33 αγωνιστικά λεπτά. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μουλαγιάννης με 4 πόντους, 19 ριμπάουντ (7-12), 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 3 λάθη σε 39:18 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η Μπεκρίμ Team είχε 22/42 δίποντα (52,4%), 4/13 τρίποντα (31%), 40 ριμπάουντ (3-37), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 13 λάθη. Η ΒarΧελώνα είχε 10/44 δίποντα (22,7%), 5/29 τρίποντα (17%), 6/13 βολές (46%), 40 ριμπάουντ (16-24), 5 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 6 λάθη.

Μπεκρίμ Team(Παπαγεωργίου): Γεωργίου 8, Γιαννάτος 8, Δημήτρης 2, Κυριακόπουλος ς6 (10 ριμπ), Παπαγεωργίου 3, Τσερκέζης 15, Φράγκος 10.

BarΧελώνα(Παπαδόπουλος): Λαμπρόπουλος 10, Μουλαγιάννης 4 (19 ριμπ), Παπαδόπουλος 1, Σινογιώργος 4, Σπανός 15 (10 ριμπ), Σταθόπουλος 7.

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Θοδωρής Φράγκος που πέτυχε 10 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ!

Τι μας άρεσε: Το επιθετικό κρεσέντο του Φράγκου που έδωσε την ώθηση που χρειαζόταν η ομάδα του!