51
Cosa Nostra 17 15 12 18 - 62 -
Aces 10 16 15 10 - 51 -

Επιτέλους νίκη για την Cosa Nostra!

Μετά από έναν μήνα και τέσσερις συνεχόμενες ήττες, η Cosa Nostra επέστρεψε στον δρόμο των επιτυχιών, καθώς για την 11η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League κέρδισε δύσκολα τους Aces με 62-51 στο κλειστό του ΣΕΦ, τους ανάγκασε στην τέταρτη σερί ήττα και ανέβηκε στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Τρομερό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Cosa Nostra στο ματς, καθώς με 8 πόντους του Κάκιου και 5 του Γονιδάκη, προηγήθηκε με 15-2, 3:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Ξύπνησαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι και με 4 πόντους του Μουστακάτου και βοήθειες των Μπατζάκα, Γιώργου Κοντακιώτη και Γιαζιτζόγλου, μείωσαν στους 7, 17-10!

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου με 5 πόντους του Ρες και 5 του Κάκιου, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 32-26. Τους Aces κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο ο Γιαζιτζόγλου με τους 8 πόντους που πέτυχε, φτάνοντας έτσι τους 10.

Η αντεπίθεση των "Άσσων"  συνεχίστηκε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 4 πόντους του Νίκου Κοντακιώτη, 4 του Ευμορφόπουλου και τρίποντο του Μπατζάκα, προσπέρασαν με 37-39, 2:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Στο φινάλε του δεκαλέπτου η Cosa Nostra αντέδρασε και με τους Κάκιο, Ζυγομαλά και Γονιδάκη να πετυχαίνουν από 3 πόντους ο καθένας, πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 44-41, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης ήταν το ματς εν τέλει, με την Cosa Nostra να επικρατεί με 62-51, έπειτα από μεγάλα σουτ των Γονιδάκη, Μούρτζη, Ρες και Κάκιου. Για τους Aces πάλεψαν μέχρι το φινάλε για την ανατροπή οι Μπατζάκας, Γιαζιτζόγλου και Λαντζάκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 16/28 βολές, 17/38 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Πήραν 56 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 24 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/27 βολές, 17/60 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp της Cosa Nostra ο Κάκιος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 4/9 βολές και 8/13 δίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 5 λάθη. Πολυτιμότερος των Aces ο Γιαζιτζόγλου με 12 πόντους (double-double), έχοντας 2/8 βολές και 5/8 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη.

Cosa Nostra (Ρες): Γονιδάκης 13 (2), Ζυγομαλάς 5, Κάκιος 20, Καμπουράκης, Μούρτζης 7 (2), Μπρούστας 5, Τζαχρήστας 3, Ρες 9, Χατζησυμεωνίδης

Aces (Μπατζάκας): Γιαζιτζόγλου 12, Ευμορφόπουλος 6 (1), Θεοφάνης 3, Κοντακιώτης Ν. 4, Κοντακιώτης Ν. 4, Λαντζάκης 2, Μαραβέλιας 1, Μουστακάτος 9, Μπατζάκας 10 (2)

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν οι δύο ομάδες!