29/10/2020
Hall of Fame 18 19 17 17 - 71 -
Λεγάμενοι BC 6 17 10 12 - 45 -

Επιτέλους νίκη για την Hall of Fame!

Χρειάστηκε να φτάσουμε στην έβδομη αγωνιστική της Elite League, ώστε η Hall of Fame να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της χρονιάς, κερδίζοντας εύκολα τους Λεγάμενους με 71-45, με τις δύο ομάδες να κατεβαίνουν με μόλις 6 παίχτες στην αποστολή.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την Hall of Fame, καθώς με 7 πόντους του Κατσιάπη, 4 του Σαραντόπουλου και τρίποντα των Αγγελόπουλου – Σταυρόπουλου, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά 12 πόντων, 18-6. Ο Δημητρακόπουλος με 4 πόντους και ο Σαμπάνης με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν μέχρι και στο +17, 25-8, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με αέρα 14 πόντων, 37-23, μετά από 8 πόντους του Μαυρίδη, 6 του Σαραντόπουλου και τρίποντο του Χόντου. Δεν μπόρεσαν οι Λεγάμενοι να πλησιάσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Βρεττάκου, τους 4 Δασκαλόπουλου και το τρίποντο του Στάντζου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κατσιάπης έδειχνε ασταμάτητος και με ακόμη 7 δικούς του πόντους, 6 του Αγγελόπουλου και 4 του Σταυρόπουλου, έβαλαν τους Φημισμένους στο +21, 54-33. Το δίδυμο Βρεττάκου – Δημητρακόπουλου τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο με 5 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 54-33!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του, με την Hall of Fame να φτάνει στην άνετη επικράτηση με 71-45, έπειτα από 10 πόντους του Χόντου και 4 του Σταυρόπουλου. Για το συγκρότημα του Χαϊκάλη στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Δασκαλόπουλος (5π), Αντωνουσάκης και Βρεττάκος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 21/45 δίποντα και 8/24 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν μόλις 4 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/9 βολές, 11/34 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Κορυφαίος της Hall of Fame ο Αγγελόπουλος με 11 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Λεγάμενων ο Δημητρακόπουλος με 15 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 5/11 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Hall of Fame (Σταυρόπουλος): Κατσιάπης 16 (2), Αγγελόπουλος 11 (1), Χόντος 14 (2), Σαραντόπουλος 10, Σταυρόπουλος 11 (1), Μαυρίδης 9 (2)

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Δημητρακόπουλος 15 (1), Βρεττάκος 10 (2), Σαμπάνης 5 (1), Αντωνουσάκης 3, Στάντζος 5 (1), Δασκαλόπουλος 9 (1)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης και το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!