19/12/2022
Vatos Krokos 12 8 20 14 - 54 -
Uncle Drew 20 21 9 22 - 72 -

Επιτέλους νίκη για τον Θείο!

Την διαφορά κατηγορίας απέδειξαν το βράδυ της Δευτέρας 20 Δεκεμβρίου στο Basketaki Arena οι Uncle Drew, καθώς σε παιχνίδι για το Basketaki Cup στην φάση των 32, επικράτησαν σχετικά εύκολα με 54 – 72 απέναντι στους Vatos Krokos και θα βρουν απέναντί τους στην επόμενη φάση το Σοποτό.

O Uncle Drew μπήκε με τον αέρα του φαβορί στο πρώτο δεκάλεπτο και με τον Ιατρού να οδηγεί την επίθεση με 5 πόντους και τον Κανδηράκη να σκοράρει από την περιφέρεια, πήρε από νωρίς προβάδισμα 4 – 12. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με τέσσερις διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν μείωσαν στο καλάθι , για να κάνουν οι φιλοξενούμενοι ξέσπασμα στο τέλος με 5 του Μπονάτσου και τρίποντο του Κάρμα για το 12 – 20.

Σε παράσταση για έναν ρόλο, μετέτρεψαν οι Drew το δεύτερο δεκάλεπτο, με τα μακρινά σουτ να δίνουν ψυχολογία και την διαφορά να πηγαίνει στο + 21. Κανδηράκης και Κάρμας, οδηγούσαν την επίθεση με 6 πόντους έκαστος, με τον Ιατρού να προσφέρει ακόμα 4 και τον Μπονάτσο να βάζει ένα τρίποντο, ενώ για τους γηπεδούχους που αντιμετώπιζαν πρόβλημα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ξεχώρισαν Βιτζηλαίος και Παπαναστασίου που πέτυχαν από 4 πόντους, για το 20-41!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά των Vatos Krokos να πάρουν τα ηνία του αγώνα και με το δίδυμο Καλλίτσα με 8 - Παπαναστασίου με 7 πόντους αντίστοιχα να κάνουν ότι θέλουν στην επίθεση, πλησίασαν στους 10. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Θείος δεν είχε καθαρό μυαλό, έχασε την μεγάλη διαφορά, με τον Μπονάτσο μόνο να ξεχωρίζει με 4 πόντους, για το 40-50.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου , Κάρμας(2) και Κανδηράκης πυροβολούσαν κατά ριππάς από την περιφέρεια, με την διαφορά να εκτοξεύεται στο + 20. Βιτζηλαίος και Παπαναστασίου απάντησαν με 4 πόντους έκαστος για τους γηπεδούχους, για να έρθει ξανά ο κορυφαίος του γηπέδου Γιάννης Κάρμας με 4 πόντους και ο Μπονάτσος με δίποντο λίγο πριν από τη λήξη, να διαμορφώσουν το τελικό 54 – 72.

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Γιάννης Κάρμας με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Παπαναστασίου με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Krokos είχαν 23 / 57 δίποντα, 0 / 15 τρίποντα, 8 / 12 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ , έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 5 λάθη. O Uncle Drew είχε 18 / 28 δίποντα, 10 / 39 τρίποντα, 6 / 14 βολές , κατέβασε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 1 φορά την μπάλα και υπέπεσε σε 7 λάθη.

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Βιτζηλαίος 13(10ρ.), Διακάτος, Καλλίτσας 18, Λάζος, Μπιστούνας 5, Παπαναστασίου 20 10, φέρει τις τέσσερις.

Uncle Drew(Χριστοδουλόπουλος): Βαρβαρίδης 3, Ιατρού 13(12ρ.), Κάρμας 19(8ρ.), Κανδηράκης 12, Μπονάτσος 17, Τρούσας 3, Χριστοδουλόπουλος 5.

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα που έδειξαν οι νικητές από το ξεκίνημα του παιχνιδιού για να πάρουν τη νίκη και να κάνουν το restart.