02/12/2019
Komodo Dragons 17 16 13 10 - 56 -
Panzerakia 8 20 7 13 - 48 -

Επιτέλους νίκη για τους DPG Warriors!

Το απόγευμα του Σαββάτου 30, Νοεμβρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, οι Dpg Warriors ελέγχοντας σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα το παιχνίδι επικράτησαν απέναντι στα Panzerakia με 56 – 48.

Τα Panzerakia άνοιξαν το σκορ του αγώνα με τον Παπαδόπουλο αλλά στη συνέχεια Μαράκης, Βεργόπουλος, Λαζαρίκος και Κοτσιλίνης έκαναν το 11 – 2. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με Πάλλα, Λ. Πάγκαλο, Η. Φανουργιάκη(5) και Σ. Φανουργιάκη, ενώ οι Dpg με 4 πόντους του Μαράκη και δίποντο του Βαζαίου διαμόρφωσαν το 17 – 13.

Το δεύτερο δεκάλεπτο κυλούσε με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα με 5 πόντους του Κωνσταντίνου, Βεργόπουλο ,Κοτσιλίνη και τους φιλοξενούμενους να ακολουθούν με Λ. Πάγκαλο(4), Δ.Πάγκαλο(5) και Παπαδόπουλο(27-26). Στη συνέχεια οι Dpg βρήκαν λύσεις με Γιουλούντα, Βαζαίο και Μαράκη ενώ ο Λ. Πάγκαλος με νέο δίποντο διαμόρφωσε το 33 – 28 σκορ ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι διεύρυναν το προβάδισμα τους με Gio(4) και Γιουλούντα, ενώ τα Panzerakia με Παπαδόπουλο, Η.Φανουργιάκη και Πάλλα μείωσαν σε 39 – 35. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να παίρνουν διψήφια διάφορα με Gio , Μαράκη, Κωνσταντίνου και Βαζαίο να διαμορφώνουν το 46 – 35.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο Η.Φανουργιάκης και Σ.Φανουργιάκης με τρίποντο έφεραν πιο κοντά τα Panzerakia αλλά Βεργόπουλος και Λαζαρίκος απάντησαν για το 50 – 40. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με πέντε πόντους του Πάλλα  και βοήθειες από Η. Φανουργιάκη και Δ. Πάγκαλο προσπάθησαν να ανατρέψουν το σκορ, όμως οι πιο ψύχραιμοι Dpg με Βεργόπουλο,Γιουλούντα, Φωλά και Gio κλείδωσαν το ματς διαμορφώνοντας το τελικό 56 – 48.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Βεργόπουλος με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λευτέρης Πάγκαλος με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Dpg είχαν 23 – 36 δίποντα, 1– 15 τρίποντα, 7– 21 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη. Τα Panzerakia είχαν 17 – 55 δίποντα, 2 – 22 τρίποντα, 8 – 17 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Dpg Warriors (Κωνσταντίνου):Βεργόπουλος 8(9ρ.), Βεργόπουλος (Gio) 7, Λαζαρίκος 4 (7ρ.), Κοτσιλίνης 4(3κλ.), Μαράκης 12, Φωλάς 2 , Βαζαίος 6, Κωνσταντίνου 7, Γιουλούντας 6(6ρ.)

Panzerakia (Χριστόπουλος): Πάλλας 10 (8ρ.), Λ. Πάγκαλος 8 (10ρ.), Γκάνης 4, Σ. Φανουργιάκης 5, Δ. Πάγκαλος 4, Φανουργιάκης 11 (7ρ.) Παπαδόπουλος 6 (3ασ.), Πούλος.

Τι μας άρεσε: Το πάθος για νίκη που έδειξαν από την αρχή του αγώνα οι Dpg Warriors.