13/06/2022
Basket Case 18 21 12 22 - 73 -
Peristeri Wardogs 24 21 17 17 - 79 -

Επιτέλους νίκη για τους Wardogs!

Την πρώτη τους νίκη στον όγδοο όμιλο της Summer D2-League πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Peristeri Wardogs, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα την Basket Case με 73-79!

Εμφανώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα οι Peristeri Wardogs, καθώς με 11 πόντους του Χρόνη, δύο τρίποντα του Αντωνάκη και 5 πόντους του Τσίγκρα, προηγήθηκαν με 16-24, 1:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 18-24, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Γιώργος Κολλιάκος, ενώ νωρίτερα 7 πόντους πέτυχε ο Ταγκούλης και 5 ο Μανσούρ.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να οδηγούν το ματς, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 25-36, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 39-45, χάρη σε δύο νέα τρίποντα του Χρόνη, 5 πόντους του Τσίγκρα, 5 του Κώστα Καρακατσάνη και 5 του Μιχελάκου. Την Basket Case κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Ταγκούλης και Σταμουλακάτος με 11 και 7 πόντους, αντίστοιχα.

Ασταμάτητος έδειχνε ο Χρόνης και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με ακόμη 10 δικούς του πόντους, έδωσε αέρα 16 πόντων στους Περιστεριώτες, 46-62. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στους 11, 51-62, με τον Χέλμη να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 4 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 51-62!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Θοδωρή Καρακατσάνη δεν απειλήθηκε στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Κώστα Καρακατσάνη, Τσίγκρα και Χρόνη, έφτασε εύκολα στη νίκη με 73-79! Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Ταγκούλης, Κώστας Κολλιάκος και Μανσούρ, καταφέρνοντας να μειώσουν από τους 18 στους 6!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/11 βολές, 25/52 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 22 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 5/12 βολές, 13/28 δίποντα και 16/42 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 26 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος της Basket Case ο Ταγκούλης με 26 πόντους (double-double), έχοντας 5/7 βολές, 9/16 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp των Peristeri Wardogs ο Χρόνης με 36 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 1/1 δίποντο και 11/23 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ; έκλεψε 3 φορές, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι.

Basket Case (Χέλμης): Μαλάκης 2, Ταγκούλης 26 (1), Κολιάκος Γ. 4, Κολιάκος Κ. 8 (2), Σταμουκαλάτος 16 (2), Ψαρράκης, Χέλμης 6, Μανσούρ 11

Peristeri Wardogs (Σοφός – Καρακατσάνης Θ.): Μιχελάκος 7 (1), Καρακατσάνης Κ. 9 (1), Τσίγκρας 14 (1), Αντωνάκης 8 (2), Αλεξίου 5, Χρόνης 36 (11), Μπουργαζάς

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες και τα 11 τρίποντα του Χρόνη!