04/02/2022
Bar Χελώνα - - - - - 41 -
Ice Cream Lovers - - - - - 45 -

Επιτέλους νίκη για τους Lovers!

Νικηφόρα ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στα πλαίσια του πρωταθλήματος οι Ice Cream Lovers, καθώς κέρδισαν με σκορ 41-45 την μαχητικότατη BarΧελώνα. Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι στην 4η περίοδο με τον Μιχαλόπουλο να οδηγεί τους Lovers στην 1η τους νίκη για φέτος!

Πολύ δυνατά ξεκίνησαν οι «παγωτατζήδες» στο 1ο δεκάλεπτο, κάνοντας 1 σερί 9-0. 1 τρίποντο πέτυχε ο Μιχαλόπουλος, ενώ από 1 καλάθι είχαν Κόρδας, Βασιλείου και Σκλάβος. Τους μόλις 4 πόντους της BarΧελώνα, τους είχε ο Μουλαγιάννης.

Πιο δυνατό ήταν επιθετικά το 2ο δεκάλεπτο, κάτι που μαρτυράει και το επιμέρους 14-16. Τους 10 πόντους συνολικά έφτασε ο Μουλαγιάννης, ενώ από 3 είχαν οι Σίνος και Συνογιώργος. Φωτιά στο καλάθι των «χελωνών» έβαλε ο ταχύτατος Μιχαλόπουλος με 3 καλάθια με τους Βασιλείου και Σκλαβό να ακολουθούν (είχαν από 4 πόντους).

Στο +13 έφτασαν οι εντυπωσιακοί Lovers στην 3η περίοδο. Η ομάδα του Ντούβα έπαιξε τρομερή άμυνα, ενώ έτρεξε σωστά και γρήγορα το γήπεδο. 7 πόντους με 1 τρίποντο είχε ο Καρκούλιας, ενώ 2 καλάθια πέτυχε ο Μιχαλόπουλος. Στην αντίπερα όχθη, 1 τρίποντο έβαλε ο Παπαδόπουλος και 4 πόντους είχε ο Λαμπρόπουλος. 7-13 ήταν το επιμέρους σκορ.

Μπορεί η BarΧελώνα να ήταν στο -13, αλλά δεν τα παράτησε. Η Bar είδε τον αρχηγό και πρόεδρο της, Γιώργο Σπανό να παίζει τρομακτικές άμυνες και να τρέχει στο γήπεδο σαν guard. Πέτυχε 6 πόντους. 5 είχε ο Παπαδόπουλος. Δυστυχώς όμως για τους γηπεδούχους, οι Lovers ήταν αποφασισμένοι και με μία μικρή αντεπίθεση κατάφεραν να κερδίσουν τον αγώνα. 41-45 ήταν το τελικό σκορ.

Mvp του αγώνα ήταν ο Νίκος Μιχαλόπουλος με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ (3-5), 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος σε 39:37 αγωνιστικά λεπτά. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μουλαγιάννης με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ (4-5), 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η BarΧελώνα είχε 13/51 δίποντα (25,4%), 4/18 τρίποντα (22,2%), 3/8 βολές (37,5%), 48 ριμπάουντ (15-33), 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 13 λάθη. Οι Ice Cream Lovers είχαν 16/39 δίποντα (41%), 2/16 τρίποντα (12,5%), 7/14 βολές (50%), 41 ριμπάουντ (5-36), 7 ασίστ, 7 κλεψίματα και 10 λάθη.

BarΧελώνα(Παπαδόπουλος): Λαμπρόπουλος 7, Παπαδόπουλος 8 (10 ριμπ), Σινογιώργος 3 (8 ριμπ), Σπανός 6 (16 ριμπ), Μουλαγιάννης 12 (9 ριμπ), Σταθόπουλος 2, Σίνος 3.

Ice Cream Lovers(Βασιλείου): Κόρδας 9, Πανταζής, Καρκούλιας 7, Μιχαλόπουλος 13 (8 ριμπ), Βασιλείου 8 (12 ριμπ), Σκλάβος 2 (8 ριμπ), Σίκλης 6 (8 ριμπ).

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Παναγιώτης Βασιλείου που έβαλε 8 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ!

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα και τα αθλητικά προσόντα του Μιχαλόπουλου!