09/11/2023
San Antonio Smurfs 10 16 19 22 - 67 -
Λύκοι 18 16 12 11 - 57 -

Επιτέλους ροζ φύλλο για τους Smurfs!

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Evolution league έκαναν το βράδυ της Πέμπτης στο κλειστό του ΓΣΠ οι San Antonio Smurfs, καθώς επικράτησαν επί των Λύκων με 67-57 σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι.

Οι Λύκοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, με τον Ιατρού να κάνει τρομερή αρχή με 7 πόντους, έχοντας μαζί του και τον Πάτρα με 5. Για τους γηπεδούχους ο Σπύρος Νινιός σημείωσε 5 πόντους, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 10-18.

Στον ίδιο Ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ιατρού να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε και να σημειώνει άλλους 6 πόντους. Για τους γηπεδούχους ο Brammertz ήταν αυτός που ξεχώρισε στην δεύτερη περίοδο σημειώνοντας 7 πόντους, κάνοντας το 26-34 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι Smurfs μπήκαν με σκοπό να επιστρέψουν στο παιχνίδι, έσφιξαν την άμυνα τους και βρήκαν λύσεις επιθετικά κυρίως με τον Σταύρου (6π) φτάνοντας την διαφορά στον 1 πόντο.

Το τελευταίο κομμάτι αναμενόταν συναρπαστικό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το τέλος. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν το πολύ καλό τους δεύτερο ημίχρονο και με τον εξαιρετικό Σπύρο Νίνιο να σημειώνει 9 κρίσιμους πόντους πήραν μεγάλη νίκη στο τέλος με 67-57, παίρνοντας το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Brammertz με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σάββας με 13 πόντους 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

Οι νικητές είχαν 13/23 βολές, 18/46 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκαναν 10 κλεψίματα και 6 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/34 βολές, 18/44 δίποντα και 1/18 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκαναν 5 κλεψίματα και 11 λάθη.

San Antonio Smurfs (Νινιός): Νινιός Σ. 16 (2), Αλέξης, Στρουμπής 7, Μποχωρίδης, Μουτσιόπουλος 1, Νινιός Ν. 2, Μανδρώνης 5 (1), Σταύρου 10 (2), Brammertz 14, Μουτσιόπουλος 15 (1)

Λύκοι (Σάββας): Σάββας 13, Κουρούβανης 4, Κούβελας 11, Χαροκόπος 4, Δρόσος 2, Ιατρού 17, Φώτος, Πάτρας 6 (1)

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο!