24/11/2023
Ιπ-πότες 11 14 9 21 - 55 -
Hoopers BC 21 6 14 15 - 56 -

Επιτέλους ροζ φύλλο για τους Hoopers!

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Evolution league έκαναν το βράδυ της Παρασκευής στο κλειστό του Σπάρτακου οι Hoopers καθώς επικράτησαν με 55-56 τους μαχητικούς Ιπ-πότες σε ένα συναρπαστικό ματς.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους φιλοξενούμενους καθώς μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένοι να πάρουν το πρώτο ροζ φύλο αγώνα για φέτος στο πρωτάθλημα. Εξαιρετικό ξεκίνημα για τον Αντωνίου που βοήθησε επιθετικά τους Hoopers σκοράροντας 9 πόντους. Για τους γηπεδούχους ο Κοντομπάσης σημείωσε 7 πόντους κάνοντας το 11-21 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Άλλη ομάδα στο παρκέ στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, ανέβασαν ρυθμούς και χάρις τον εκπληκτικό Κοντομπάση που σκόραρε άλλους 9 πόντους κατάφεραν να μειώσουν στους δύο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον πίνακα να γράφει 25-27.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκοράρισμα, με τους Hoopers να είναι στο νήμα καλύτεροι επιθετικά και να πηγαίνουν με ελαφρώς προβάδισμα 7 πόντων στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι έκαναν υπερπροσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι και να κλέψουν την νίκη στο τέλος. Είχαν μεγάλη ευκαιρία 5.6 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, με ένα καλάθι να φύγουν νικητές από το κλειστό, όμως ο Κεκεμπάνος αστόχησε από ευνοϊκή θέση κάτω από την μπασκέτα αφήνοντας έτσι τους φιλοξενούμενους να χαρούν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με 55-56.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αντωνίου με 21 πόντους, 14 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σιαπάνης με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ιπ-πότες (Κεκεμπάνος): Ντούκα 5, Κεκεμπάνος 10, Ανυφαντής 1, Σιαπάνης 16 (2), Κοντομπάσης 23 (3), Νταλαμπίρας, Μπαρδούσης

Hoopers BC (Μεντζέλος): Σεγκουνάς 2, Λιόκας 9, Μεντζέλος 7, Αντωνίου 21 (2), Χαραλαμπίδης 15 (1), Γεωργόπουλος, Ματθαίος 2, Ρέμπελος, Σαριδάκης

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των γηπεδούχων στο παιχνίδι!