05/12/2022
Athens Bucks 6 8 10 8 - 32 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 17 13 12 11 - 53 -

Επιτέλους "ταμείο" για τους Brooklyn Bets!

Επιστροφή στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές για τους Brooklyn Bets, καθώς για την έκτη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Evolution League κέρδισαν εύκολα τους Athens Bucks με 32-53 στο κλειστό του Περιστερίου, ανεβαίνοντας έτσι στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Brooklyn Bets στο παιχνίδι, καθώς με τρίποντα των Σάλλαρη - Χουσέα και έμμεσο τρίποντο του Αγρέβη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 11 πόντων, 6-17. Ο Ζώταλης με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ το πρώτο καλάθι είχε πετύχει ο Χριστόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Παναγιώτου ανέβασε στροφές προς το φινάλε του πρώτου μέρους και με 5 πόντους του Μουχίμογλου και 4 του Αγγελόπουλου, ξέφυγε στους 19, 11-30. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, 14-30, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Athens Bucks ο Δανιάς με έμμεσο τρίποντο, ενώ από 2 πόντους είχαν σημειώσει οι Αγγέλου και Γκορίτσας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 πόντους του Μουχίμογλου και 4 του Αγγελόπουλου, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας, 24-42. Ο Ζώταλης με 4 πόντους ηγούταν της επίθεσης των γηπεδούχων σε εκείνο το σημείο, ενώ τον ακολούθησαν οι Καμπόλης, Χριστόπουλος και Αμανατίδης. Σκορ τρίτης περιόδου 24-42!

Με την διαφορά στους 18 πόντους, 24-42, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Περιστέρι και έτσι οι Brooklyn Bets έφτασαν εύκολα στο ροζ φύλλο αγώνα με 32-53, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Αγγελόπουλου, Αγρέβη και Σάλλαρη. Για τους Athens Bucks στα τελευταία λεπτά της συνάντησης τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Αμανατίδης και Αγγέλου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/11 βολές, 13/49 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 4/11 βολές, 17/41 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές και έκαναν 15 λάθη.

Πολυτιμότερος των Athens Bucks ο Χριστόπουλος με 4 πόντους, έχοντας 2/10 δίποντα, ενώ μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Brooklyn Bets ο Αγγελόπουλος με 14 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 6/8 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 3 λάθη.

Athens Bucks (Γκορίτσας): Αγγέλου 5, Αμανατίδης 6, Αναγνωστόπουλος 1, Γκορίτσας 2, Δανιάς 3, Ζώταλης 9, Καμπόλης 2, Χριστόπουλος 4

Brooklyn Bets (Παναγιώτου): Αγγελόπουλος 14, Αγρέβης 10 (1), Μουχίμογλου 11 (2), Μπαμπάτσικος 2, Ρούσσος 2, Σάλλαρης 7 (1), Σεραφής 2, Χουσέας 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το ήρεμο κλίμα του παιχνιδιού!