21/01/2024
Escapers 10 14 19 17 - 60 -
Χάνειball 16 1 13 10 - 40 -

Επιτέλους, θύμισαν .. Escapers!

Κυριακή απόγευμα  στο κλειστό του Seven για το πρωτάθλημα της Development League, οι Escapers όντας ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού νίκησαν τη Χάνειball με σκορ 60-40, θυμίζοντας κατά διαστήματα την ομάδα που σκορπούσε τρόμο στην αρχή της χρονιάς!

Το πρώτο δεκάλεπτο αποτέλεσε το μοναδικό στο οποίο υπερίσχυσαν οι φιλοξενούμενοι, καθώς το κέρδισαν με το επιμέρους 10-16! Η Χάνειball περιόρισε τα ατού του αντιπάλου της και είχε ως πρώτο σκόρερ τον Κότσιφα με 6 πόντους! Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Σιώπκας είχε 4!

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο, αφού κατάφεραν να περιορίσουν μια ομάδα με ταλέντο στην επίθεση στον έναν μόλις πόντο και με τους Σιώπκα και Κοσμά να βάζουν από 4 πόντους έκαστος έκλεισαν το ημίχρονο στο συν εφτά με σκορ 24-17!

Το τρίτο δεκάλεπτο ο Σιώπκας συνέχισε να δημιουργεί τεράστια προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων και συνεπικουρούμενος από τον νεοαποκτηθέντα Ακρίβο, οδήγησαν τους Escapers στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού σε θέση οδηγού με σκορ 43-30! Στον αντίποδα, ο Κωσταντίνος Κωστόπουλος έκλεισε το συγκεκριμένο διάστημα για 4 πόντους συλλογή του.

Στην τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι όχι απλά κράτησαν το προβάδισμα που είχαν δημιουργήσει μέχρι εκείνη τη στιγμή, αλλά κατάφεραν να το αυξήσουν, με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη με σκορ 60-40!

Betsson MVP ο Δημήτρης Σιώπκας με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ευάγγελος Χατζηνικολής είχε 5 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ!

Οι νικητές είχαν 25/45 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 1/5 βολές, 38 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/33 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 6/7 βολές, 28 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 17 λάθη.

Escapers(Τάγκας): Ακρίβος 8, Βρακάς 3, Γαρίνης, Δεπάστας 4, Κασδαναστάσης 4, Κοσμάς 7, Σιώπκας 20, Τάγκας 6, Μανούρης 8.

Χάνειball(Κ.Χριστόπουλος): Γεωργίου 4, Κότσιφας 6, Μπελεφάντης, Χατζηνικολής 5, Γ. Χριστόπουλος 2, Κ. Χριστόπουλος 14, Κ.Σ.Χριστόπουλος 7, Δ.Χριστόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: Η άμυνα των νικητών!